Kaks väga omanäolist ja ülikiiret elektriautot Goodwood Festival of Speedilt

Foto: McMurtry Automotive

Möödunud nädala teises pooles leidis aset üks ägedamatest üritustest, mis hõlmab kõike kiiretest, erilistest ja isegi vähem kiiretest sõidukitest. Goodwood Festival of Speed toob kaasa alati huvitavaid autosid, mis päriselt ka sõidavad ja seda väga tempokalt.

Kuna elektriautod on hetkel enamus autotootjate tulevik, siis arendavad mitmed margid ka ekstreemsemaid näiteid elektrilistest sõidukitest. Viimane Goodwoodi kiiruse festival näitas, et rajal kihutavad elektriautod võib olla väga põnev jälgimine.

McMurtry Automotive Spéirling

Selgelt kõige tähelepanuväärsem auto tervel üritusel isegi, kui kaasata sisepõlemismootoriga masinad. Kompaktne ning väga omanäoliste proportsioonidega auto ei meenutagi otseselt ühtegi sõidukit, millega seda võrrelda. Äkki kokku pakitud Batmobile Tim Burtoni “Batman” filmist?

Foto: McMurtry Automotive

Kui välimus on McMurtry Spéirlingul vägagi kentsakas, siis numbrid sõiduki suutlikuse kirjeldamiseks on see-eest väga muljetavaldavad. Kaks elektrimootorit teevad võimsuseks kokku pisut alla 1000 hj, mis kantakse teele tagarataste abil. Kiirendus seisust 95 km/h kiiruseni võtab aega uskumatult alla 1,5 sekundi.

Lisaks suurele võimsusele on huvitav elektriauto ka väga kerge, kaaludes natuke alla 1000 kg. Mis tähendab, et hobujõu ja kilogrammi suhe on peaaegu üks-ühele.

Kõige pörasem fakt on aga auto surujõu numbrid, mis annavad sõidukile pidamise. Kuna auto on väikene, siis traditsioonilisel viisil, aerodünaamika abil, palju surujõudu tekitada ei saa. Hoopis on autos kaks ventilaatorit, mis sisuliselt imevad auto vastu maapinda.

Surujõudu tekitab auto 2000 kg, enam kui topelt auto enda kaalust. Erinevalt traditisooniliselt aerodünaamikaga tekitatud surujõule ei pea auto liikuma kiirelt, et pidavust saada. Kõik 2000 kg surujõudu on autol olemas isegi, kui see seisab.

Seepärast on ka Goodwoodi sõidul näha, et auto paiskab tagaosast välja justkui tossu. See on tegelikkuses tolm, mis imetakse ülesse auto all olevalt maapinnalt ja väljub läbi ventikate auto tagaosast.

Kõik see tähendab, et McMurtry Spéirling on kõige kiirem auto, mis on läbinud Goodwoodi mäkketõusu raja. Endise F1 ja Indycar sõitja Max Chiltoni kätes püstitas elektriauto rekordajaks 39,08 sekundit. Varasem rekord oli VW ID.R käes, kui Romain Dumas läbis raja 39,90 sekundiga.

Ford Electric SuperVan

Fordil on pikk traditsioon luua aegajalt oma Transit kaubikust midagi väga pöörast, nimetada seda SuperVaniks, näidata, kuidas valge kaubik suudab kangetel superautodel sabas püsida ja vaikselt itsitada. Just see juhtus ka selle aasta Goodwoodil, kuid seekord oli tegemist muidugi elektrikaubikuga.

Reklaamides uusi elektrilisi tarbesõidukeid, mida Ford järk-järgult turule toob, saab uus SuperVan lausa neli elektrimootorit. Kaks mootorit kummagil teljel toodavad kokku 2000 hj. Tagades probleemivaba sõidu on 50 kWh mahutavusega akud saanud vesijahutuse.

Foto: Ford

Fordi sõnul suudab elektrikaubik kiirendada seisust “sajani” alla kahe sekundi, muutes selle kindlasti kõige kiiremaks Ford Transitiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.