Kas elektriautode laadimistaristu Balti riikides on juba piisav?

Elektriautode kasutamisele üleminek ja sellega kaasnevad kõhklused on aina enam arutelude keskmes. Kas tulevik on elektriline ja kas meie laadimistaristu on elektriauto ostmiseks piisav? Neid ja teisi küsimusi arutati hiljutisel veebiseminaril „Elektrisõidukite laadimistaristu Balti riikides“, mille korraldas Volkswageni maaletooja Balti riikides ja Audi maaletooja Lätis ja Leedus Moller Baltic Import (MBI).

Nagu ka mujal maailmas, kogub ka Baltikumis seminari korraldajate sõnul keskkonnasäästlikule transpordile üleminek hoogu. Kuigi Eestis, Lätis ja Leedus kasvab elektrisõidukite arv kiiresti, on nende sõidukite omamiseks vajalik laadimistaristu saanud kriitikat, sest elektriautode arv on kasvanud kiiremini, kui avalik laadimisvõimekus. Autotootjate ja laadimistaristu arendajate aktiivne tegevus on seda lõhet siiski oluliselt vähendanud, mis muudab elektriauto kasuks otsustamise lihtsamaks.

„Olen veendunud, et tulevik on elektriline,“ ütles MBI tegevdirektor Ilze Grase-Ķibilde. „Sarnaselt uute autode koguturu langusega on ka elektriautode müük Baltikumis tänavu esimese nelja kuuga veidi langenud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, kuid üldine tendents elektriautode kasuks kasvab. Elektriautode müük jõudis eelmisel aastal varasemaga võrreldes rekordtasemele ja see kasv jätkub.“

Grase-Ķibilde sõnul esitleb ainuüsi Audi järgmise 18 kuu jooksul ajaloo suurimat uute mudelite arvu ja Volkswagen toob turule soodsa hinnaga elektrilised mudelid: 25 000-eurose 2025. aastal ja 20 000-eurose 2027. aasta lõpuks. Hind on üks peamisi põhjusi, miks elektriauto ostu edasi lükatakse ning uued soodsamad mudelid muudavad selle kättesaadavamaks.

Samas on ka palju müüte ja teadmatust, miks elektriauto kasutamisele üleminekut edasi lükatakse. Nende murdmiseks ja säästva mobiilsuse arengu kiirendamiseks loodi Moller Baltic Impordi eestvedamisel Baltic Sustainable Mobility Alliance, mis ühendab piirkonna suurimaid autotootjaid ja mille eesmärgiks on kiirendada säästva mobiilsuse arengut tervikuna Balti riikides.

Elektriautode populaarsus Balti riikides kasvab?

„Elektriautode populaarsus Balti riikides kasvab ja lähiaastatel on oodata kasvu kiirenemist,“ ütles MBI e-mobiilsuse juht Matiss Zemitis. Ta tõi välja, et eelmisel aastal moodustasid elektrisõidukid Eestis, Lätis ja Leedus juba 7,1% uute autode müügist, näiteks 2020. aastal oli see vaid 1,4%.

„Üleilmne kogemus näitab, et kui elektriautode osakaal jõuab uute autode müügis 5%-ni, jätkub kasv oluliselt kiiremini. Kõik riigid, kus jõuti 5%-lise elektriautode osakaaluni, on Bloomberg Greeni analüüsi kohaselt saavutanud pärast seda nelja aasta jooksul märkimisväärse elektriautode müügi kasvu 25%-ni või üle selle – nendeks on enam kui 10 Euroopa turgu, sealhulgas Soome, Rootsi, Taani, Belgia ja teised.

Selle kriitilise piiri ületamine annab meile alust ka Baltikumi puhul prognoosida säästva liikuvuse kiiret kasvu ning selleks vajalikke tehnoloogiaid ja infrastruktuuri kiiremini ette valmistada ja kasutusele võtta,“ ütles Zemītis.

Laadimistaristu areneb

Veel 2022. aastal kasvas elektriautode arv palju kiiremini, kui laadimistaristu – Baltikumis oli 23 elektriautot laadimispunkti kohta, eelmisel aastal oli neid aga juba 17. Tänavu on toimunud suur läbimurre ja avalik laadimine on muutunud oluliselt kättesaadavamaks – andmed näitavad, et laadimispunkti kohta on 11 elektriautot. Üleilmse kogemuse põhjal võib öelda, et tervislik tasakaal on umbes 15 elektriautot laadimispunkti või pistiku kohta.

Uuringud näitavad, et laadimisvõimaluste vähesus pole elektrisõidukite omanike jaoks enam märkimisväärne probleem. Selle aasta alguses läbiviidud Kantari uuringus paluti vastajatel kümnepalli skaalal hinnata, kas nende meelest on linnades ja maanteedel piisavalt kiirlaadimispunkte.

Tulemused näitasid, et elektriautode omanikud ehk juhid, kes kasutavad aktiivselt laadimistaristut, hindasid laadimisvõimaluste piisavust oluliselt kõrgemaks, kui mitte-elektriliste autode omanikud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.