Elektriautod

Kuulujutud ei lõppe: Mazda katsetab vesiniku peal töötavat vankelmootorit

Fotod: Mazda.

Rubriiki toetab

Kuulujutud Mazda rootormootoriga sportautode seeria tagasitulekust on taaskord õhus, seekord on aluseks anonüümsed kommentaarid Mazda töötajatelt ning paar põnevat seika Jaapani patendiametist, vahendab The Drive.

Tsiteerides saladuskatte taha jäävaid Mazda esindajaid, vahendab Jaapani autoajakiri Best Car, et Mazda pole vankelmootori arendust siiski varna visanud ning on ressursid suunanud vesiniku peal töötava rootori arendamisesse.

Õli lisavad tulle ka kaks patenti, esmalt patendeeriti selle aasta augustis 2015. aastal esitletud RX Vision ideeautot meenutav kerekuju. Teine patent on pärit paari nädala tagusest ajast, kui Mazda patendeeris uue “R” logo.

Seda tähistust on Mazda ajaloos kasutanud vaid RX-seeria autode kõige erilisemate versioonide puhul, näiteks RX-7 Spirit R või RX-8 Spirit R. Lisaks on logo taustal kolmnurk, mida rootoritega mõistagi seostatakse.

Tegu pole esimese korraga, kui vesinik ja vankelmootor ühte patta pannakse. Vesinikrootori arendus käis Mazda tagatubades juba 1990ndatel, 2008. aastal toodeti isegi piiratud koguses RX-8 mudeleid, mis olid võimelised sõitma nii bensiini-kui ka vesiniku peal. Mõned aastad varem esitles Mazda ka pereautot 5, mis kasutas samuti vankelmootoreid, ent tarbis ainuüksi vesinikku. Sõiduulatust oli sel 200 kilomeetrit.

Praegused tuntumad vesinikumootoriga autod Toyota Mirai ja Hyundai Nexo muundavad vesiniku elektriks kütuseelementide abil. Rootormootor suudaks aga vesiniku põlemiskambris süüdata nagu bensiinikütuse.

Lootus ei tundu RX seeria tagasituleku osas kunagi surevat, aga hetkel olukord kuulujutust kaugemale jõudnud pole. Teatavasti plaanis Mazda oma praegusele elektriautole MX-30 paigaldada vankelmootorit sõidupikendajana, ent ka selle osas on firma siiski kõhklusi väljendanud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.