Lükkame kuulujutu ümber: elektriautode ostutoetusega saab osta ka kõige soodsamaid elektriautosid

Volkswageni elektriauto e-up! baashind on veidi alla 20 000 euro.Foto: Volkswagen

Riik taastab peagi elektriautode ostutoetuse, mille kohta ootab keskkonnaministeerium huvilistelt tagasisidet. Plaanitava toetuse määrus tekitas sotsiaalmeedias elavat arutelu kuna esmapilgul on jäänud mulje, et toetusega ei saa osta Volkswageni ega Škoda elektriautosid.

Lähemal uurimisel selgub, et 5000 eurost ostutoetust saab siiski VW e-up!, e-Golfi ja ID.3 ning järgmisel aastal müügile jõudva Škoda ostmiseks kasutada. Esialgne väärarusaam tulenes autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) veebilehest, mille sisu ei ole uuendatud.

AMTELi nimekiri oli uuendamata

Plaanitav toetus seotakse määruse kohaselt AMTELi poolt koostatud tunnustatud automüüjate nimekirjaga. Kui nimekirja vaadata selgub, et seal ei ole esindatud ei Møller Auto ega Auto 100, mis tegelevad Volkswagenite ning Škodade müümisega.

AMTELi tegevjuhi Arno Sillati kinnitusel on nad siiski nimekirjas olemas, kuid võimalike küberrünnakute ärahoidmise nimel ei ole veebis olevat nimekirja hiljuti uuendatud. Uuendus tehakse tema kinnitusel esimesel võimalusel ära.

Sillati kohaselt kuuluvad nimekirja kõik AMTELi liikmed ehk edasimüüjate asemel oleks õigem vaadata just liikmete nimekirja.

Geeniusele antud kommentaaris avaldas Sillat heameelt, et riik kavatseb ostutoetuse siduda AMTELi koostatud nimekirjaga. See on tema sõnul esimene kord, kui riik AMTELiga arvestab.

Tesla jääb 100% kindlusega mängust välja

Ostutoetust makstakse kuni 50 000 eurot maksva auto eest ehk teoorias langeb toetuse alla ka Tesla kõige soodsam Model 3, mille hind algab (Soomes) 48 000 eurost. Kuna aga Tesla ei oma Eestis edasimüüjat, siis ei saa nad ka kuidagi AMTELi liikmeks hakata.

Sillat selgitas, et isegi kui Tesla peaks kohe nüüd ja praegu Eestisse firma tegema, siis liikmeks saamise esimeseks eelduseks on see, et firma oleks Eestis tegutsenud vähemalt aasta. Kui see eeldus on täidetud, siis hinnatakse mitmeid kriteeriume, kas nad sobivad AMTELi liikmeks või mitte.

“Hinnatakse maksejõuet, kas töötajatele makstakse normaalset turule vastavat palka ja kas ärimudel on paigas. Liikmeks hakkamine maksab 500 eurot, iga-aastane liikmetasu sõltub firma käibest, kui see on üle kahe miljoni euro on liikmetasu 1000 euro, alla selle on 500 eurot,” ütles AMETLi tegevjuht.

Ehk isegi kui Tesla alustaks tänasest Eestis autode müümist, siis liikmeks astumise avalduse saavad nad esitada alles järgmise aasta oktoobris. Kuna AMTEL vaatab uute liikmete taotlused üle kord kuus, siis on võimalik, et Tesla taotluseni jõutakse alles novembris.

Ostutoetuse tingimuseks on aga punkt, mille kohaselt peab ostetav auto ostjani jõudma 2020. aastal. Kuna aga Teslal on pidevad tarneraskused on vähetõenäoline, et nad suudavad kuu või maksimaalselt kahega Eestisse mõne auto tarnida. Ja lõppkokkuvõttes on Eesti turg Tesla jaoks nii marginaalne, et isegi kõige roosilisemas unenäos ei kuule me homme uudist Tesla Eesti esinduse avamisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.