Miks ei saa avalikes laadijates pangakaardiga maksta?

Eleporti tegevjuht Raul Potisepp (paremal).Foto: TopAuto

Oleme testinud pea kõiki elektriautosid, mis Eestis saada ja seega kasutanud ka rohkelt avalikke laadijaid. Ühelgi laadijal ei ole küljes tavalist pangakaardiga maksmise võimalust, vaid vaja läheb igal juhul telefoni, halvemal juhul ka rakendust.

Miks see nii on, küsisime kahelt peamiselt laadimistaristut omavalt ettevõttelt – Enefit Volt ja Eleport.

Enefit Volt

“Enefit Volt võrgu opereerimiseks kasutame terviklikku tarkvarasüsteemi, mis võimaldab meil ühes kohas näha klientide küsimusi ja laadimisega seotud toiminguid, aga ka ülevaadet laadijate seisukorrast ning riketest.

Neid süsteeme müüakse tervikuna ja makselahendus on neisse integreeritud. Teoorias on kaarditerminalide lisamine võimalik, kuid praegu tähendaks see veel ebamõistlikult suurt kulu.”

Eleport

Elepordi tegevjuht Raul Potisepp vastas Autogeeniusele, et nende võrgustikus ei ole maksmiseks otseselt äppi ega registreerumist vaja, küll aga telefoni.

“Laadijal oleval kleepsul on link ja QR kood, millele minnes tuleb sisestada oma kaardi andmed ja selle kaudu saab makse tehtud.”

Potisepp lisab, et tegeletakse ka kaardimakse võimalusega, aga sellega on seotud mitmeid küsimusi

“Makseterminal laadija küljes on päris kallis: see lisaks laadija hinnale ca 5%. See on siis odavama otsa terminal (ainult viipemaksed). Tulevikku vaadates võib ultra-kiiretes laadijates olla vaja teha suuremaid makseid kui viipemakse võimaldab – siis on vaja juba ka nuppudega terminali, mis on veelgi kulukam.

Makseterminali käitluskulud on samuti päris suured – igakuiselt on fikseeritud tasu ning teatud protsent, mis tuleb käibest loovutada.
Põhiline probleem täna on see, et käibed laadijates väikesed, seega asi ei tasu ära.”

Potisepa sõnul ongi põhiline probleem kõrge investeeringu kulu. See on kulu, mis oleks vaja lõppkliendile edasi kanda ja Eleporti hinnangul pole klient nõus maksma täiendavalt kõrgemat tasu laadimisteenuse eest.

Me töötame selle nimel, et nö kaardimakse võimalus tulevikus välja arendada, aga täpset ajakava ei oska öelda. Pigem näeme, et kliendid kasutavad edasi RFID-kaarte või tage (pmslt võtmehoidja) või siis mobiili-äppi. Nö ühekordsed kliendid saavad seni kasutada nn kiirmakset, mille kasutamiseks tuleb sisestada kaardi andmed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.