Elektriautod

Saage tuttavaks: see on ID.3 ehk Volkswageni elektriline rahvaauto

Volkswagen avalikustas täna täiselektrilise ID.3 mudeli.Fotod: Volkswagen.

Rubriiki toetab

Täna alanud Frankfurdi autonäitusel avalikustati lõpuks Volkswageni tõenäoliselt selle kümnendi kõige olulisem mudel: täiselektriline ID.3, mida tootja ise nimetab massidele suunatud elektriliseks rahvaautoks.

Esimene elektriautodele loodud MEB platvormil põhinev mudel on suuruselt senise Golfiga võrreldav, kuid pakub tootja sõnul mistahes teise sama kategooria mudeliga võrreldes suuremat reisijateruumi. Baashinnaks on ID.3 elektriautol alla 30 000 euro ning Eesti klientideni hakkavad esimesed mudelid jõudma 2020. aasta keskpaigast alates.

Volkswagen astub elektriautode areenile

ID.3 on esimene elektriline Volkswageni mudel, mis on ehitatud tuntud modulaarsele elektrilisele platvormile (MEB). Suureks eeliseks teiste oma klassi sõidukite kõrval on ID.3 elektriauto reisijateruum, mis tuleneb asjaolust, et mudeli jõuajam ja käigukast on paigutatud tagasilla juurde ning kõik lisakomponendid nagu kliimaseadme kompressor ja roolilatt asuvad auto esiosas.

Elektriautole hädavajalik kõrgepingeaku on ruumi säästmise eesmärgil auto põhja paigutatud. Tootja andmetel tähendab eelkirjeldatud lahendus, et ID.3. raskuskese on sarnaselt võidusõiduautodele väga madalal ning kaalujaotus esi- ja tagasilla vahel on lausa ideaalne.

Sõiduulatuste osas on Volkswagen toonud välja erinevad faktorid, mis ennustatavat sõiduulatust (WLTP testide põhjal paika pandud) võivad mõjutada. Nendeks on sõidustiil, kiirus, mugavus- ja lisavarustuse kasutamine, välistemperatuur, reisijate ja pagasi hulk ning pinnavormid.

Siiski võib keskmine omanik eeldada, et väikseima akuga (45 kWh) saab sõita 230-330 kilomeetrit, keskmise akuga (58 kWh) 300-420 kilomeetrit ja suurima akuga (77 kWh) 390-550 kilomeetrit. Kusjuures alampiiriks on kõikide arvude juures võetud ka sõidud maanteekiirustel ning talviselt madalatel temperatuuridel. Linnasõitude puhul võib isegi suuremat sõiduulatust oodata.

Süsinikuvaba ja tehnoloogiat täis

ID.3 on ka esimene Volkswagen, mille tootmine on vähemalt tootja teatel terve tarneahela vältel süsinikuneutraalne. Kui tarneahela vältel esineb vältimatuid CO2 heiteid, kompenseeritakse need Volkswageni poolt investeeringutega kliimakaitseprojektidesse.

ID.3 on Volkswageni jaoks ülimalt olulise tähtsusega mudel. Seda on näha juba mudeli nimest – 3 tähistab brändi jaoks kolmandat etappi, mis järgneb tuntud Põrnikale ja Golfile. Välimuse osas jääb hinnang suuresti vaataja otsustada, kuid Volkswagen on rõhunud eelkõige minimalistlikele omadustele ja tulevikuhõngulisele disainile.

Salongis on ekraane kaks: digitaalne näidikupaneel ning armatuuri keskele paigutatud 10-tolline puutetundlik ekraan, kust peaks kätte saama kõik juhile vajaliku informatsiooni. ID. Light nime kandev süsteem “toetab juhte” navigeerimisel LED-ribaga ning annab ohu korral valgusega märku ka sellest, et tuleks pidurdada.

Esiklaasinäidiku abil on võimalik oluline informatsioon ka otse juhi vaatevälja kuvada ning Volkswageni andmetel on lisaks hääljuhtimisele sõidukis ka “puutetundlikud nupud”, sealhulgas ka need, mis asuvad rooli küljes.

Ametlik hinnainfo hetkel puudub, kuid esialgsete andmete järgi jääb mudeli baashind alla 30 000 euro, kuhu võib tulevikus lisanduda ka oodatav riiklik toetus. Eesti kliendid peaksid oma ID.3 elektriautod kätte saama 2020. aasta keskpaigast alates. Akudele pakub Volkswagen kaheksa aasta pikkust või 160 000 kilomeetrit kestvat tehasegarantiid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.