Elektriautod

Scania elektriveokid: 60-250 km puhtalt elektriga, saadaval ka pistikhübriid

Rubriiki toetab

Scania täiselektriline veok – mida pakutakse koos L- ja P-seeria kabiinidega – on varustatud 230–300 kW elektrimootori jaoks 165–300 kWh akupaketiga.

Täiselektrilise veokiga on saadaval viis akut kokku 165 kWh või üheksa akut 300 kWh mahtuvusega. Kuna sisepõlemismootorit ei ole, asetatakse üks aku endisesse mootoriruumi, ülejäänud neli või kaheksa akut raami külgedele. Üheksa aku puhul on sõiduulatus kuni 250 km.

Akusid saab laadida 95 kW alalisvoolu abil, kasutades kombineeritud laadimissüsteemi (CCS) pistikut. Laadimisaeg nullist kuni 80 protsendini on viie akuga variandi puhul umbes 40 minutit ja üheksa aku puhul umbes 65 minutit. Samal ajal laaditakse akusid pidevalt liikumise kaudu regeneratiivse pidurdusenergia abil.

Instrument cluster in a Scania 25 P battery electric vehicle

Valikus ka pistikhübriid

Scania pistikhübriidveok, mis on saadaval ka L- ja P-seeria kabiinidele, annab võimaluse sõita sisepõlemismootori režiimis pikki vahemaid ja sõita seejärel vajadusel elektrirežiimis kuni 60 km.

Kuna pistikhübriidveokil on ka sisepõlemismootor, on akude jaoks ruumi vähem. Sellel on 3 akut mahtuvusega 90 kWh 115 kW elektrimootori jaoks. Laadimisaeg nullist kuni 80 protsendini on umbes 35 minutit ja lisaks laadimine regeneratiivse pidurdusenergia abil ning lisaks veel saab akusid täita laadimiste ja mahalaadimiste ajal. Elektriline jõuülekanne on kombineeritud 280–360 hj sisepõlemismootoriga.

Elektrilised veokid võimaldaks karme piiranguid vältida

Nii pistikhübriid kui ka täielikult elektriline veok on hädavajalikud töötamaks linnapiirkondades, kus heitgaase ja müra piiravad eeskirjad aina karmistuvad.

Müravaba kaubaveo korral saab transporditeenuseid pakkuda ka öösel ja varahommikul, vältides liiklusummikuid ja parkimisraskusi. Uuringud näitavad, et tipptunniväline kaubavedu võib olla üle 30 protsendi kiirem kui samaväärne päevasel ajal tehtud vedu tänu lihtsamale parkimisele tarnepunktides, väiksema järjekorrasoleku, suurema kiiruse ja sagedasema rohelise lainega ristmikel.

Mõne aasta pärast tuuakse välja ka pikamaa-elektriveokid, mis on kohandatud kiireks laadimiseks juhtide kohustuslike 45-minutiste puhkeperioodide ajal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.