Elektriautod

Smart #1: väikeautode tootja naaseb uue elektriautoga, mis pole enam üldse väike

Fotod: Smart

Rubriiki toetab

Üle pika aja on Smartil tulemas täiesti uus mudel. Viimati tutvustas autotootja uut autot enda mudelivalikus 2014. aastal. Pärast Hiina suurfirma Geely 50% osaluse ostmist on see ka esimene mudel, mis tehtud koostöös kahe võrdse omaniku Geely ja Mercedes-Benziga.

Täpselt seda auto endast kujutabki. Pool tööd (disain) on tehtud Mercedes-Benzi inimeste poolt ja teine pool (platvorm ja tehniline osa) on tulnud hiinlaste poolelt. Uue #1 nimelise mudeli puhul on tegemist noobelklassi elektrilise crossoveriga.

Originaalse Smarti üliväikestest mõõtudest pole miskit järgi. Uus mudel on 4,270 mm, 1,822 mm lai ja 1,636 mm kõrge. Teljevahe on 2750 mm ning tühikaal 1820 kg.

Geely uus elektriautode platvorm jõuab esimest korda Euroopasse just Smartiga. Tulevikus on oodata samal põhjal ka uut, margi kõige soodsamat Volvo elektrilist linnamaasturit. Siiani on seda kasutatud vaid Hiinas Zeekr 001 nimelises shooting brake universaalkerega elektriautos.

Smart #1 on tagaveoline ja saab ühe 272-hobujõulise elektrimootori. Aku on 66 kWh mahutavusega, mis tagab 420-440 kilomeetrilise sõiduulatuse. Maksimaalne laadimiskiirus on 150 kW, tänu millele saab aku 10% pealt 80%-ni laadida pisut alla 30 minutiga. Sõiduulatusele aitab ka kaasa madal õhutakistuse koefitsient 0,29, peaaegu sama, mis Volkswagen ID.4-l.

Smarti plaan on uue mudeliga tutvustada ka uut disainikeelt, mis hakkab kanduma ka järgmistesse mudelitesse. Nagu näiteks esituled, koos üle esiotsa ulatuva LED ribaga, kahetooniline värvilahendus ja “hõljuv katus”, mille puhul on A-piilar mustaks tehtud.

Interjööris leiab muidugi suure 12,8-tollise puutetundliku ekraani ja kahjuks ei jää silma pea ühtegi füüsilist nuppu. Smart toob ka eraldi välja, et meediasüsteemi jaoks pole kasutatud Mercedes-Benzi tarkvara, kuna Geely toob palju eeliseid just kasutaja lahenduste osas.

Terve infosüsteem keerleb ümber omaniku poolt registreeritud kasutaja või avatari. Tehisintellekti poolt toetatud häälkäsklused, eraldi nutitelefoni rakendus ja ka ühendus pilveserveritega tagab Smarti sõnul tervikliku ja nutika lahenduse.

Hetkel pole Smart veel kinnitanud, kas #1 elektriauto on Euroopa turul piiratud saadavusega, kindlates riikides või läheb laiemalt müüki. Teada on vaid, et autotootja teeb koostööd “kogenud partneritega”. Võib eeldada, et kasutatakse ära juba olemaslevat Mercedes-Benz edasimüüjate võrgustikku.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.