Tarmo Tähepõld: kütusepaak ei pea olema suurem kui 20 liitrit

Foto: Kalle Veesaar

See aasta on meieni toonud kolm elektriautot, millel on väga palju ühist. Nendeks on Mini Electric, Mazda MX-30 ja Honda e – kõik ülimalt kihvti disaini ja eriliste lahendustega elustiiliautod, mille sõiduulatus on u 200 km.

Mazda on kõige selgemalt välja öelnud, et nende arvutuste kohaselt on sellised elektriautod maksimaalselt loodussäästlikud. Pikemas perspektiivis on suuremate akude kasutamine suurema saastega, kui pidada silmas nii auto tootmist kui ka kasutusaja vältel aku laadimist.

Honda e Foto: Paula Johanna Adamson

Tore. Sellele ei oska kuidagi vastu vaielda, ilmselt see nii ongi. Aga heaks kiita ka ei saa. Meil on ees väga suur üleminek sisepõlemiselt elektrile ja sealt siis loodetavasti veel kuhugi edasi. Esimene takistus pole mitte akud, hind või tootmine, vaid inimloomus. Harjumused, väär- ja eelarvamused ning kartus kõige uue ees.

Kui suurt bensiinipaaki meil tegelikult vaja on?

Seetõttu tundubki 200 km sõiduulatusega, aga ikkagi kallite elektriautode turule toomine natuke liiga julge samm, ükskõik kui mõistlik see põhjendus ei ole. Me alles hakkame harjuma, et äkki tulebki elektriautole üle minna, juba suudetakse toota enam-vähem hinnaklassis autosid, mis sõidavad ka üle 400 km ja siis tullakse jutuga, et ei, 200 km on enamikele piisav ja statistika järgi ei sõida paljud seda läbi ka nädalaga.

Dacia Spring

Jah, ka Dacia Spring sõidab umbes 200 kilomeetrit ja ka Volkswagen e-Up! ja selle sõsarmudelid, aga seal on konkreetne argument hind. Vähemalt kolmandiku võrra vähem sõiduulatust võrreldes näiteks Renault Zoe või Peugeot e-208’ga tähendab ka väiksemat ja askeetlikumat autot ning vähemalt kolmandiku võrra väiksemat hinda. Need kolm loo alguses mainitud elustiiliautot maksavad kõik 35 000 eurot või rohkemgi.

Kujutame nüüd ette, et sisepõlemismootoriga autode tootjad arvutavad välja, et heitmenormide saavutamiseks tuleks autosid kergemaks teha ja panevad 60-liitrise paagi asemel 20-liitrise. Miks peaks ligi 30 kg liigset vedelikku kogu aeg kaasas vedama? Tanklaid on palju tihedamini ja paagi täitmine võtab paar minutit. Kas me oleme selleks valmis? Sõidadki 200 km ja tangid. Auto on kerge, kütusekulu väiksem ja elu ilus. Mitte üks tootja pole seda teinud, sest ostja ei ole sellega nõus. Pekstes ka mitte.

Mazda MX-30 Foto: Karl Erik Idasaar

Honda e, Mazda MX-30 ja Mini Electric ongi vähemalt Eestis mõeldud nišisõidukiteks või pere teiseks autoks ja sellistena üliägedad. Aga elektrirevolutsiooni nendega ei tee, vähemalt seni, kuni laadimine võtab aega kuni tund ja laadureid on hõredalt. Inimesel võib olla raha ja tahe, aga harjumuse jõud on ikka väga suur. Mõelge korraks 20-liitrise paagile. Kui hästi see vastu võetaks?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.