Uus Citroën C4 X näeb välja nagu kupeedžiip, aga on hoopis midagi muud

Citroën oskab endiselt teha asju teistmoodi: C4 X meenutab mõneti kupeedžiipi, aga on tegelikult hoopis sedaankerega. Fotod: Citroën

Kui esindusautod välja arvata on sedaan Euroopas vaikselt väljasurev autoliik. Kuid Citroëni kompaktsel luukpäral C4 põhinev C4 X ja selle elektriversioon ë-C4 X ujuvad vastuvoolu. Tootja räägib, et uues mudelis on ühendatud linnadžiip, tavapärane luukpära ja neljaukseline auto ning et sellest saab ambitsioonika laienemisplaani üks nurgakive. Seega on tegemist hoopis sedaaniga ning tuleb paljudes Euroopa riikides müügile ainult elektrilisena.

Vihje selle kohta, et turgudelt püütakse uusi kliente, annab ühelt poolt just nimelt keretüüp ja teiselt poolt koht, kus esma­esitlus koos Kopenhaageniga üheaegselt toimus – Türgis. Seal, nagu ka Ida-Euroopas, Aafrikas ja Lähis-Idas, on sedaanid senini au sees ning see sümpaatia on varemgi põhjustanud paljude luukpärade vägisi sedaaniks muutmise. Meenutagem kas või neid väikeste luukpärade veidra disainiga sedaanversioone, millest osa ka meil müügile tuli.

C4 X näeb hoopis teistsugune välja kui C4, platvorm on neil sama, aga sedaani tagaosa palju pikem.

C4 X pole ühegi nurga alt sama veider, aga on omapärane igal juhul. Pikk laugjas pära on C4-ga võrreldes mitmekümne sentimeetri võrra pikem (teljevahe on sama, aga kogupikkusele lisandus 24 cm). Selle eelisena tõstetakse disaini kõrval esile 510-liitrist pakiruumi.

Ruumikusest hoolimata jääb puudu praktilisusest: tagaluuk on väike, nagu sedaanidel ikka kipub olema, istmeleenide allakallutamisel jääb pakiruumi põhja kõrge aste ning luugi hinged pole keerukamat-kallimat kompaktset tüüpi ega ka pakiruumist polstriga eraldatud. Küll aga võib kiita uue mudeli tagaistet. Sellel istutakse rühikalt ning 190-sentimeetrise juhi taga jagub ruumi sama suurele sõitjale.

Uhke varustus

Juhikoha ülesehitus on tuttav teistest moodsamatest Citroënidest. Varustus annab silmad ette mõnelegi rivaalile, näiteks pakutakse ventileeritavaid esiistmeid, istmesoojendust ka tagareas sõitjatele, Alcantara nahkpolstrit, mitme funktsiooni hääljuhtimist ja ligikaudu 20 juhiabiseadet.

Juhikoha ülesehitus on nagu Citroënides ikka, varustus võib olla uhke ning lubatakse eriti mugavaid istmeid.

Eriti uhke on Citroën istmete üle, millele korraks peale istudes on raske hinnangut anda, kuid mis on lubatavalt tavalisest suuremad, ergonoomilisemad ning tänu „mälu­vahukihile“ mugavamad. Veelgi enam lubatakse vedrustusmugavust, räägitakse suisa „maagilise lendava vaiba sõidutundest“, ehkki kunagistelt Citroënidelt tuttavat hüdropneumaatilist vedrustust muidugi sel autol pole.

Meile ka bensiini- ja diiselmootoriga

Uue Citroëni mootorivalik on lai, vähemalt meie turul, kus pakutakse endiselt nii otto- ja diisel- kui ka elektriversiooni. Samas märgib Citroën, et astub 14 Euroopa turul julge sammu, hakates müüma ainult elektrilist ë-C4 X-i. Elektriajam on tuttav paljudelt teistelt Stellantise grupi autodelt. Aku mahutavus on 50 kWh, võimsus 100 kW, maksimaalne pöördemoment 260 Nm ja sõiduulatus kuni 360 kilomeetrit. Viimane oli hea näitaja veel paari aasta eest, ent nüüdseks oluliselt tihenenud konkurentsis ootaks paljud ilmselt enamat.

Tagaistmel jagub pea- ja jalaruumi, kuid istmeleenide ­allaklappimisel jääb põrandasse kõrge aste.

Sisepõlemismootorite kohta jagatakse infot kasinamalt, öeldakse vaid, et valida saab PureTechi bensiinimootorite ja BlueHDi diislite vahel. Nagu tava-C4-legi pakutakse erineva võimsusega 1,2-liitrist kolmesilindrilist bensiinimootorit ja 1,5-liitrist neljasilindrilist diislit.

Ehkki autot esitleti juba praegu, läheb selle kohalejõudmisega aega. Heal juhul on esimesed C4 X-id Eestis kohal aasta lõpus, kuid praegusel segasel ajal ei maksa imestada, kui seegi tähtaeg edasi lükkub. Hind peaks selguma varem ning senise info kohaselt on see üks C4 X-i oluline müügi­argument. Väljendid „taskukohasus“ ja „konkurentsieelis“ käisid esmaesitlusel jutust korduvalt läbi.

Citroën ë-C4 X

Hind: pole teada
Mootor: elektrimootor
Võimsus: 100 kW (136 hj)
Pöördemoment: 260 Nm
Aku mahutavus: 50 kWh
Jõuülekanne: esivedu
Pikkus/laius/kõrgus: 4600/1800/1530 mm
Teljevahe: 2670 mm
Sõiduulatus: kuni 360 km
Aeg 0–100 km/h: 9,5 s
Tippkiirus: 150 km/h

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 13, juuli 2022

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.