Uus tudengivormel sõidab nii juhiga kui ka juhita

TalTechi ja Tallinna Tehnikakõrgkooli ühine tudengivormeli meeskond Formula Student Team Tallinn (FSTT) arendab sel hooajal esmakordselt elektrivormelit, mis on võimeline sõitma nii juhiga kui ka juhita. Arendust toetab Euroopa juhtiv robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics.

Kuigi varasemalt on meeskond juba isejuhtivat süsteemi arendanud, siis kahe erineva juhtimisstiili integreerimine ühele vormelautole toob meeskonna teele uusi väljakutseid.

„Tänavu saab testperiood eriti põnev olema, kuna aega tuleb oskuslikult planeerida kahe süsteemi arendamise vahel. See toob endaga kaasa uusi väljakutseid, innovaatilisi lahendusi, kuid kindlasti ka palju uusi süsteeme, mille töökindlus ei ole tagatud. Kogu meeskond peab arvestama uute olukordade ning võimekustega,” rääkis FSTT kapten Kristjan Taimla.

Uus tudengivormeli kontseptsioon kujutab endast integreeritud elektrivormelit, millega on rada võimalik läbida nii juhiga kui ka juhita. Ideest ja kontseptsioonist võistlusvalmis maailmatasemel vormeli projekteerimiseks, ehitamiseks ja testimiseks on aega üheksa kuud. Vormeli ehitusele saab lähiajal joone alla tõmmata, praegu käib juba aktiivne testimisperiood ning 10. juulil sõidetakse esimesele võistlusele.

Suvel esimesed võistlused

Suvel suundub meeskond 50 päevaks võistlustulle läbi Euroopa. Hooaega alustatakse Itaalias, kus pannakse kesksuve kuumuses esimesena proovile vormeli töökindlus. Väljakutse vormelid kokku ehitada julges meeskond vastu võtta ka tänu eelmise hooaja isejuhtiva vormeli väga positiivsetele tulemustele Itaalia, Ungari ja Tšehhi võistlustel. Selle hooaja eesmärk on saavutada vähemalt ühe võistluse üldvõit ning mitme sõidualade poodiumikohti.

Uue isejuhtiva süsteemi teeb eriliseks asjaolu, et see kaalub oluliselt vähem kui varasemad. „Kogu isejuhtiva süsteemi integreerimiseks vajalikud detailid kaaluvad kokku alla 5 kg, mis on kaks korda vähem kui varem arendatud isejuhtival vormelil,” sõnas Taimla, lisades, et plaanis on ka mitu tarkvarauuendust, et tuvastada adekvaatsemalt vormeli ümber olevat maailma ehk koonuseid, mille vahel vormel sõitma peab.

„Koonuste asukohtade arvutamiseks kasutatakse klasterdamist ja värvi tuvastamiseks närvivõrku – need teadmised ei tule kasuks ainult autonoomsete sõidukite maailmas, vaid ka paljudes teistes tarkvaravaldkondades, näiteks andmeteaduses,” märkis Taimla.

Isejuhtiva tudengivormeli arendamisest saadud teadmised on tööturul kõrgelt hinnatud ning projektis osalenud tudengid saavad korraliku praktilise kogemuse.

Tudengitele hea hüppelaud

„Tudengivormeli projekt ning selle keskendumine autonoomsetele tehnoloogiatele annab algajatele inseneridele väga head alusteadmised ja eelise aina konkurentsitihedamaks muutuval tööjõuturul. Näeme igapäevaselt, kuidas nõudlus usaldusväärsete isejuhtivate sõidukite järele kasvab, mis tähendab ka vajadust palgata aina rohkem taustateadmistega arendajaid,” sõnas vormelimeeskonna veteran ja kunagine juhendaja, Milrem Roboticsi eriinseneeria ja prototüüpimise osakonna juht Siim Nõmme.

Euroopa juhtiv robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics on FS Team Tallinna pikaaegne toetaja ning ettevõttesse on tänaseks edasi liikunud ligi 20 tudengivormeli veterani.

Formula Student on peamiselt tehnikateaduste tudengitele suunatud tootearendusvõistlus, mis kujutab endast üheistmelise vormelauto konstrueerimist, ehitamist, auto tutvustamist, sellega erinevate katsete läbimist ning nendega võidu sõitmist ringrajal. Projektis osalemine annab tudengile reaalse kogemuse auto konstrueerimises ja koostamises ning tutvustab noorele insenerile autotööstuse majanduslikku poolt.

Tudengivormeli uut mudelit FEST23 on võimalik näha 12. juunil kell 12 TalTechi aulas, kus toimub vormeli pidulik esmaesitlus, millele järgneb demosõit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.