Elektriautod

Võimsast suguvõsast pärit Toni Piëch avaldas rohkem infot oma esimese sportkupee kohta

Sarnase olemusega Jaguar F-Type’ist on GT 4 cm lühem ja 6 cm mada­lam, kuid telgede vahe on täpipealt sama. Fotod: Piëch

Kolme elektrimootoriga sportkupee Piëch GT tõotab ehedat sõiduelamust ning küpsema põlvkonna silma meelitavat välimust. Uue margi esimese mudelina tuleb see müügile 2024. aastal.

Eks näis, kas Ferdinand Porsche tütrepojapoeg Toni Piëch (mõne jaoks tuleb kindlasti tuttav ette tema isa, muuhulgas Volkswageni kontserni juhtinud Ferdinand Karl Piëch (1937–2019)) suudab endanimeliste autodega koguda sama palju kuulsust kui vaarisa.

Piëchi (hääldub piesš) autofirma algus on igatahes Porsche omaga sarnane: esimeseks mudeliks saab kahekohaline sportkupee Piëch GT. Uuele ajale kohaselt on auto muidugi elektriline ning loomulikult päris võimas: esirattaid käitab üks ja tagarattaid kaks 150 kW mootorit.

612 hobujõudu lennutavad kopsakad 1800 kilogrammi kaaluva auto 0–100 km/h vähem kui kolme sekundiga ning 200 km/h tulevat tootja kinnitusel kätte kiiremini kui üheksa sekundiga. Tippkiirust pole esialgu välja hõigatud, küll aga räägitakse uskumatuna kõlavat juttu T-kujulise (üks rida pikuti istmete vahel, teine risti tagasilla kohal) aku laadimistempo kohta.

Laeb alla viie minuti

75 kWh vooluvaramu (sellega sõitvat GT 500 kilomeetrit) täituvat CCS2-laadurist 80-protsendiliselt kaheksa minutiga ning GT jaoks spetsiaalselt ehitatud hüpersuperlaadijaga koguni vähem kui viie minutiga. Tohutu laadimiskiiruse saladused olevat nii TGOOD-i ehitatud uudne laadur kui ka GT tarbeks konstrueeritud liitiumioonaku, mille elemendid on eraldi niinimetatud taskutes. Lahendus võimaldavat võimsagi vooluga laadides säästa akut ülekuumenemisest ning boonusena saavat patarei ka natuke kergem.

40/60 kaalujaotus ja madal isteasend tõotavad GT-le nime väärilisi sõiduomadusi, seda enam, et kere jäikuski on muljet avaldav. Piëch jätab enda teada, kes kupee disainis, kuid ilmselgelt on see tegelane natuke liiga palju vaadanud Jaguari pilte. Teisalt ei häiri ükski joon ka eakama ostja silma (odav ja poisiohtu klientuurile see sõiduk ilmselt pole) ehk äriedu ei tohiks jääda kupee välimuse taha.

Veel kaks mudelit

Praegu on valmis esimene katsemudel, millele 2022. aasta märtsis järgneb teine ning seejärel tulevat sõitvaid prototüüpe juba terve rida. Nende autodega kogutud kogemuse põhjal ehitatakse 2023. aastal katsetamiseks veel hulk eelseeria-GT-sid ning 2024. aastal olevat kupee juba müügil nii Euroopas, Hiinas kui ka USA-s.

Müügivõrk hakkavat koosnema umbes 60 esindusest ning need ei jää plaanide täitudes kauplema ainult GT-dega. Piëch lubab järgmisena tuua müügile kupeega modulaarplatvormi jagava elektrilise sportliku linnadžiibi (esialgu nimetatakse seda lihtsalt SUV-ks) ning seejärel veel ka neljakohalise sportsedaani, mil nimeks Piëch Sportlimousine.

Sarnasus Porsche mudelivaliku laienemisega (911, Cayenne, Panamera) on ilmselgelt täiesti juhuslik, ütleksid siinkohal irvhambad. Šveitsi firma ei välista, et aku kõrval võib tulevikus vooluallikaks saada ka kütuseelement – paindlik platvorm arvestavat sellegi võimalusega.

Oma autotehast Piëch vähemalt esialgu ei ehitagi. GT tootmismahuks pakutakse esimesel aastal 1200 autot ning sellise kogusega saavat allhanke korras hakkama „üks tuntud autotootja“. Küll aeg näitab, kas saab selleks Pininfarina, Valmet või mõni kolmas, aga vaevalt et Porsche …

Piëch GT

Hind: pole teada
Müügil: 2024
Mootor: elekter, 3 × 150 kW
Võimsus: 450 kW
Aku: 75 kWh
Jõuülekanne: nelikvedu
Pikkus/laius/kõrgus: 4432/1991/1250 mm
Telgede vahe: 2620 mm
Tühimass: 1800 kg
Kaalujaotus: 40/60
Rehvid: ees 255/40R20 või 265/35R21, taga 295/35R20 või 305/30R21

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 39, oktoober 2021

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.