Elektriautod

Võrdlus: kumma elutsükkel tekitab vähem CO2, sisepõlemisega Volvo XC40 või Polestar 2 elektriautol?

Polestar 2

Rubriiki toetab

Oluline on mainida, et need AutoExpressist saadud numbrid pärinevad Geely’lt (täispikk uurimus) ehk siis mõlema auto emafirmalt, mis ühtepidi võiks tähendada kõige täpsemaid andmeid, aga teisalt ei saa välistada ka kerget turundushuvi. Seega, võtame siis seda näputäie soolaga.

Volvo XC40 on margi väikseim linnamaastur, mida muuseas saab peagi ka täiselektrilisena. Võrdluses kasutati bensiinimootoriga versiooni ja vastu pandi Polestar 2 täiselektriline auto, mille läbisõiduulatus on umbes 500 kilomeetrit. Hinna ja omaduste poolest enam vähem samale sihtgrupile mõeldud sõidukid.

Oleneb ka sellest, millist elektrit kasutada

Kuigi elektriautode akude tootmine on tänapäeval päris energiamahukas ja toodab palju CO2 heitmeid, leiti võrdluses, et kogu elutsükli vältel toodab Polestar 50 tonni CO2 ja Volvo XC40 58 tonni ehk 14% rohkem. Selles arvutuses võeti arvesse maailma elektritootmise keskmist heidet.

Kui kasutada Euroopa puhtamat elektrit, on Polestari elutüskli heitmenäit 42 tonni ning ainult tuuleenergiat kasutades kõigest 27 tonni ehk kuni 53,4% vähem kui XC40. Tuuleenergia puhul on sisse arvutatud ka tuulikute tootmise ja paigaldamise heitmed.

Samas on ka öeldud, et elektriautode tootmine on jätkuvalt “mustem”, seega ainult tootmise puhul on numbrid Polestar 2 puhul 26,2 tonni ja CX40 puhul kõigest 16,1 tonni.

Millise läbisõiduga on elektriauto puhtam?

Arvutati ka välja, milllise läbisõiduga on elektriauto kasutamine puhtam ehk tootmise “räpasus” tasakaalustub puhtama sõitmise abil. Polestar 2 tuleb läbi sõita 112 000 km enne, kui see hakkab puhtamaks muutuma kui XC40 (globaalse elektritootmise järgi). Euroopa elektriga on see number 78 000 km ja tuuleenergia puhul 50 000 kilomeetrit.

Geely sõnul tuleb arvestada muidugi ka muid keskkonna ja inimõiguste riske, mis akudeks vajalike materjalide kaevandamisega kaasnevad.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.