Gaasiautod

Ajalugu: Kuidas Ford kiire Mondeoga keskkonnasõbralik olla proovis

Fotod:Ford.

Fordi ST mudelitest on ilmselt enamik autoentusiaste kuulnud. Jõulisema suunitlusega siniovaale hakkas selle nime all valmistama Fordi Euroopa diviis ning esimeseks autoks valiti loomulikult populaarne sedaan Mondeo.

Lisaks ST200 versioonile esitleti 1999. Genfi autonäitusel mudelit ST250 Eco, mis kasutas ülelaetud kolmeliitrist V6 mootorit kogupauguga 245 hobujõudu. Mootoriplokk ja väntvõll tulid Ford Tauruse pealt ning peale Eatoni ülelaaduri, oli kõik täiesti kustom.

Lõpuviimistluse andis autole kuulus tuuningufirma Prodrive, mis kasutas tollal Mondeosid tollal populaarses BTCC turismiautode sarjas. Ettevõte disainis autole isegi roolilt vahetavate käikudega poolautomaatkasti – tänapäeval väga levinud nähtus, aga sel aastal oli tegu sisuliselt nõidusega.

Kuulus disainer Ian Callum lisas kompotti veel kurjemad kerelaiendid, 18” veljed ning ajastule kohaselt väikese tagatiiva. Mis aga selle Mondeo “ökoks” tegi?

Et meeldida nii sõidugurmaanidele kui ka keskkonnaaktivistidele, lisas Ford Mondeole sõõrikukujulise LPG-paagi ning paigaldas mootorile lisaks eraldi gaasipihustid. Lisaks bensiiniluugile pandi veel teisele poole ka LPG luuk.

Teoorias kõlas tollal võimalus keskkonnasäästlikult “ringi peenestada” hästi küll, aga paraku see Mondeo ideeauto faasist kaugemale ei jõudnud. Kuuldavasti hävitas Ford projekti läbikukkumise järel kõik prototüübid, ent kolmeliitrist mootorit hakati siiski kasutama järgmise põlvkonna ST220 Mondeos.

Allikad: CarThrottle, Ford

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.