“Saame viidata Eesti üldisele statistikale, mille kohaselt on gaasiliste kütuste tarbimine järjest kiirenev. Eriti jõuline turukasv on leidnud aset viimastel aastatel tulenevalt CNG tanklate arvu kasvust. Olgu märgitud, et kui Eesti transpordikütuste turumaht on kokku 11 TWh, siis CNG moodustab sellest vaid 0,15 TWh ehk kõigest 1,37%. Täna saame tõdeda, et gaasiliste kütuste osas on muna ja kana probleem lahendatud, kuid pikk tee on veel minna.”
Eestis on hetkel avalikuks kasutamiseks kokku alla 20 CNG tankla, kuid Vahi sõnul on see arv juba lähiaastatel mitmekordistumas. “Oleme Alexelas otsustanud CNG ja LNG tanklate rajamisse lähiaastatel oluliselt investeerida ja näeme, et tänase 17 CNG tankla asemel on 3-5 aasta perspektiivis üle Eesti kokku juba 50 CNG gaasitanklat, mis nõuab valdkonda ligi 50 miljoni euro suurust investeeringut. Ühtlasi edendame seeläbi kohalikku jäätmete ringmajandust.”
Heidete osas ei tasuks ainult süsihappegaasile keskenduda
Kui eeskätt räägitakse sõidukite heidete osas just süsihappegaasist (CO2), siis Vahi sõnul tasuks pöörata tähelepanu ka teistele keskkonnale kahjulikele osakestele ja heidetele.
“Oluline ei ole rääkida mitte ainult CO2 emissioonist vaid ka muudest emissioonidest nagu lämmastiku- ja väävliühendite heitmed ning peened tahmaosakesed, mis maagaasi põletamisel puuduvad praktiliselt täielikult, rääkimata siis biometaanist, mille korral on tegemist ainsa tõelise kliimaneutraalse biokütusega,” selgitas ta ja lisas, et lähima 10-20 aasta jooksul on gaas ühiskonnale kindlasti odavaim alternatiiv fossiilsetele mootorikütustele.
“Hea teadmisena tooksin siin välja tugevusena veel, et näiteks gaasilistel kütustel ei ole ka vahet, kas on talv või suvi. Paremaks illustreerimiseks meenutan, et raskeveokitele mõeldud LNG-autogaas, mis on ju veeldatud, mahajahutatud maagaas, selle kütuse enda temperatuur on -160°C juures. Seega kõik need sõidukiomanikud, kes sõidavad CNG-surugaasil või LPG-autogaasil ei pea ka kõige krõbedamat talve pelgama.”
Eestist on saamas Euroopa raskeveokite romula?
Riiklike ja ELi kehtestatud kliimaeesmärkide saavutamiseks on mitmeid erinevaid meetmeid, millest gaasikütused hetkel Eestis võrdlemisi väikest osa mängivad. Vahi sõnul tuleks valitsusel hakata lähemalt vaatama ka seda, milliste heitmestandarditega sõidukeid Eestisse vastu võetakse.