Gaasiautod

Gaasimüüja: taristu kiiremaks arendamiseks on vaja riigipoolset kindlust ja selgust

Foto: Shutterstock.

Eesti gaasitanklate võrgustik laieneb tänavu ja lähiaastatel ligi kahekordselt, mis on gaasiautode ostustatistikat vaadates mõistetav ja võib ajendada veelgi enam inimesi oma järgmiseks sõidukiks just gaasiautot valima.

Eesti Gaasi juhatuse liikme Raul Kotovi sõnul on gaasiautode tuntus ja populaarsus viimastel aastatel kasvanud eeskätt laienenud mudelivaliku, gaasiautode meediakajastuse ja mõistliku surugaasi hinnapoliitika osas.

“Meil on ka hea meel, et järjest rohkem on kasutusele võetud surugaasiveokeid. 2019. aastal müüdi Eestis 30 uut CNG veokit ja oodata on müügi kasvu ka käesoleval aastal,” sõnas ta.

Lisaks Alexelale ja Krooningule, kes mõlemad tänavu uusi tanklaid peaksid rajama, uurib ka Eesti Gaas hetkel uutesse asukohtadesse tanklate rajamise võimalusi. “Soovime, et koos tankla valmimisega oleksid olemas ka võtmekliendid, kes annavad tanklale baaskormuse,” sõnas Kotov ja lisas, et hetkel kindlad investeerimisotsused 2020. aasta kohta veel puuduvad.

Küll aga on Eesti Gaasil kindlalt kavas tänavu suurendada Eestis rohegaasi tootmist.

Riik võiks anda 12-aastase kindluse

“Meie kontsernil on kavas tootmisega alustada Vinnis ja Oisus, Alexelal peaks valmima biogaasi puhastuskompleks Ilmatsalus. Kõigi kolme jaama valmimine on kavandatud 2020-sse aastasse ja 2021 aastal on nende oodatav toodang ca 8 miljonit m3 rohegaasi. Kokku võiks rohegaasi kasutamine moodustada 80% kogu tarbitavast surugaasi kogusest,” rääkis Kotov.

Alles hiljuti lõppes elektriautode ostutoetuse taotlusvoor, mis on üks selgemaid meetmeid riigipoolsest toest keskkonnasäästlikumate sõidukite kasutuselevõtuks. Gaasiautode osas on hetkel riigipoolne toetus biometaani tootmiseks, mis lõpeb 2023. aastal.

Kotovi sõnul on see punkt, kus oodatakse riigilt investeerimiskindlust ehk pikaajalist selgust toetuste ja maksude osas. “Nii nagu varasemate taastuvenergia projektide korral lepiti kokku toetuse periood 12 aastat, oleks ka keskkonnasõbralikele autokütustele mõistlik 12-aastase kindluse andmine,” sõnas ta.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.