Kas gaasiauto omanik võiks endale koju gaasitankla ehitada?

Foto: Seat.

Alternatiivkütustest levinuimad on elekter ja gaas, mida järk-järgult ka Eestis üha enam kasutusele võetakse. Teatavasti on elektriauto omamise üheks oluliseks tingimuseks see, et sõidukit oleks võimalik kodus laadida.

Kuid kuidas on gaasiautodega? Kas kodus olevat gaasiballooni annab sedasi ümber ehitada, et töölt koju tulles auto “pistikusse” panna? Uurisime koju gaasitankla ehitamise kohta Eesti Gaasi müügijuhilt Mario Berkilt.

Kas koju gaasitankla ehitamine tasuks end ära?

Berki sõnul on koduse gaasitankla ehitamine teoorias täiesti võimalik, kuid seni teadaolevalt pole keegi vähemalt Eesti oludes seda teinud. “Asi taandub hinna peale tegelikult,” ütles Berk.

Kahjuks ei ole balloonist auto tankimine nii lihtne, et ühenda ainult voolik autoga ja töötab. Tanklates kasutusel olev seadeldis maksab Berki sõnul kolm kuni neli tuhat eurot, millele tuleb juurde liita veel ehitus- ja projekteerimiskulud. Isegi veidi madalama hinna juures, näiteks kolm tuhat eurot, on koduse gaasitankla tõhusus kaheldav.

“Kõige mõistlikum on ikkagi avalik tanklavõrgustik piisava tihedusega, mis katab kõik vajadused ära,” sõnas Berk. “See asi tasub end ära siis, kui lähim tankla on ütleme 50 kilomeetri kaugusel ja sa sõidad edasi-tagasi tankima käimise pärast sada kilomeetrit.”

Võttes seadme hinnaks kolm tuhat eurot ja keskmiseks saja kilomeetri läbimise hinnaks kolm eurot, tuleks eelmise näite puhul, kus tankla asub vähemalt 50 kilomeetrit kodust, käia tankimas tuhat korda, enne kui kodune tankla end ära tasub.

“Kui võtame nii, et auto sõidab keskelt aastas umbes 30 000 kilomeetrit, siis keskelt läbi ühe tankimisega sõidad kuskil 300 kilomeetrit või veidi peale – sada korda aastas tangid ehk tasuvusaeg kümme aastat,” rehkendas Berk.

Väiksema aastase läbisõidu juures pikeneks tasuvusaeg veelgi: 15 000 kilomeetrit aastas tähendaks 20 aastat kodus tankimist, et paigalduskulud katta.

Gaasi tankimine sarnaneb pigem bensiinile ja diislile kui elektrile

Kui elektriauto omamiseks on kodune laadija pigem kohustuslik, siis gaasiautod sarnanevad tankimise osas siiski pigem bensiinile ja diislile, mida on võimalik avalikes tanklates elektriga võrreldes äärmiselt kiiresti tankida.

“Gaasi tankimise, vahet pole kas me räägime CNG sõiduauto või veoauto tankimisest, ajakulu on võrdväärne bensiini- või diislikütuse tankimise ajaga,” sõnas Berk.

Kiire tankimisaja tõttu pole koduse gaasitankla rajamiseks seega suuremat põhjust, vähemalt juhul kui kodu lähedal mõni avalik gaasitankla ikka leidub. Seetõttu paistab, et gaasiauto kodus tankimine on veel lähiajal pigem kauge unistus, mis ei tähenda muidugi, et mõni CNG-entusiast endale koju gaasitanklat rajada ei tohiks.

Seniks võib vaadata aga videot sellest, kuidas üks entusiastlik F-250 omanik oma gaasiautot kodus tangib.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.