Gaasiautod

Kui erinevad on tavalise ja gaasiauto tagant tulevad heitgaasid?

Foto: Scanpix/Reuters/Fabirzio Bensch.

Gaasiauto mootor töötab samal põhimõttel, mis bensiini- või diiselautogi. Peamiseks erinevuseks on kütus, mida energia saamiseks põletatakse. Sõiduki heitgaaside koostis sõltubki suuresti just kütusest, mida autos kasutatakse.

Kui tavaliselt on selleks vedelal kujul bensiin või diisel, siis surugaasiga sõites on kütuse peamiseks komponendiks metaan ning LPG-ga sõites propaani ja butaani segu. Eesti Gaasi müügijuhi Mario Berki sõnul on bensiini ja CNG sõiduki heitgaasid koostiselt sarnased, kuid erinevad õhku paisatavate ainete hulga poolest.

“CNG auto eeliseks on see, et heitgaase on vähem. CO2 on olulisest vähem, aga need protsendid juba varieeruvad. Üldiselt võib öelda, et CO2, CO, lämmastiku- ja väävliühendeid on kindlasti vähemalt 25% vähem kui bensiiniauto heitgaasis,” sõnas Berk.

Võrreldes diiselautodega tuleb aga CNG sõiduki heitgaasides mängu veel üks erinevus. “Diiselmootoriga võrreldes surugaasi põledes tahked osakesed heitgaasides üldse puuduvad,” ütles Berk.

Ka LPG-d ehk autogaasi kasutavad mootorid toodavad heitgaase ning erinevad koostiselt nii surugaasist, bensiinist kui ka diislist. Gazneti juhataja Kristjan Relviku sõnul sõltub eri kütusega sõidukite heitgaaside võrdlemine suuresti sellest, millistele euronormidele valitud autode mootorid vastama peavad. “Kui me võrdleme kahte Euro 6 normidele vastavat autot, siis see vahe on palju väiksem,” ütles ta.

“Peamine põlemiskomponent on süsihappegaas, mida on LPG sõidukil bensiinist keskmiselt 30% vähem,” sõnas Relvik ning lisas, et üldiselt jääbki autogaasi CO2 hulk bensiini ja CNG vahele. Samuti ütles ta, et võrreldes bensiiniga LPG-s praktiliselt lämmastikuühendid puuduvad või on kümnetes kordades väiksemad. “Samamoodi pole LPG põledes tahkeid osakesi,” ütles ta.

Selge on see, et nii bensiini, diisli, surugaasi kui ka autogaasi põledes paiskub õhku kahjulikke aineid, millest inimesele eriti ohtlik on CO ehk vingugaas. Seetõttu ei tohiks näiteks kinnises garaažis jätta käima ühtki eelnimetatud kütusel sõitvates autodest.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.