Gaasiautod

Kui palju Eesti transpordisektori energiavajadusest suudaks ära katta rohegaas?

Rohegaas ehk biometaan on hetkel üks perspektiivikamaid ja puhtamaid taastuvenergiaallikatest toodetud kütuseid turul. Biometaani toodetakse rohtsest biomassist ka Eestis ning teoreetiliselt piisaks sellest kuni veerandi Eesti transpordisektoris kasutava kütuse asendamisest.

Üldjoontes on biometaani tarbimine tõusuteel. Kõikidest tarbitud gaasikütustest moodustas eelmisel aastal biometaan kõige suurema osa möödunud aasta detsembris, kus kasutati ära 80% kogu gaasitoodangust. Eesti Gaas AS poolt koostatud statisikas oli rohegaasi osakaal kõige väiksem juunis, kui tarbiti ära 50% kogu müüdavast gaasikütusest. 

Tänavu augustis Tartus avatud Eesti suurim gaasitankla.Foto: Kiur Kaasik.

Rohegaas kasutatakse täielikult ära transpordisektoris ning Eestis on seni suurim osakaal rohtsel biomassil, mis saadakse 83,3 % ulatuses põllumajandusmaadel. Ülejäänu tuleb peamiselt bio ja tööstusprotsesside jäätmetest.

Biometaani tootmise potentsiaaliks hinnati algul 308 mln kuupmeetrit, ent tänu suurenenud tootmismahule prognoositi  Ahto Oja analüüsis „Biometaani kasutamise avalikud hüved” arv ümber 450 miljoni kuupmeetrini. 2018. aasta 39 663 mWh hulk on juba selle aastaga ületatud.

Arvestades, et 9,5% Eestis levinud fossiilsete transpordikütuste asendamine eeldab aastas 109–139 mln Nm3 biometaani tarbimist, kasutatakse potentsiaalist ära 24–30%, mis annab ressurssidega varustatuse vaates piisava kindluse.

Gaasikütuseid müüakse Eestis alates 2009. aastast ning keskmiselt läheb aastas kaubaks 9 miljonit kuupmeetrit, sealhulgas moodustab 2/3 sellest Eestis toodetud gaas. Hetkel jääb ligi 64% rohtsest biomassist loomasöödana kasutamata ja toiduks väärindamata. Kasutamata rohumass purustusniidetakse ning jäetakse rohumaadele lagunema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.