Kui suure osa kogu USA maagaasi vajadusest saaksid ära katta lehmad?

Lehmakütus ehk teisisõnu rohegaas või biometaan on põhimõtteliselt põllumajandusloomade väljaheidetest toodetud maagaas, mis teeb sellest vägagi keskkonnasõbraliku alternatiivkütuse.

USA väljaanne Work Truck Online heitis pilgu Ameerika lehmade kütusepotentsiaali, analüüsides arve ja sõnniku võimalikke kasutusi. Tavapäraselt hoiustades ja lagunedes eritab sõnnik metaani, mis on süsihappegaasist kordades kahjulikum kasvuhoonegaas.

Biogaasi tootmise käigus välditakse metaani atmosfääri jõudmist ning selle asemel toodetakse väljaheidetest hoopis energiat ehk biogaasi, mida saab muuhulgas kasutada kütusena ka autodes.

Aastas toodab lehm üle 1000 kWh energiat

Keskmine Ameerika lihaveis kaalub 450 kilogrammi ja piimalehm isegi 550 kilogrammi. Sõnnikut toodavad need loomad vastavalt 2,3 ja 3,2 kilogrammi päevas, kui arvestada sellist sõnnikut, mida saab biometaani tootmiseks ära kasutada.

Iga lehm toodab väljaande arvutuste kohaselt 0,15 kWh energiat päevas (piimalehm 0,1 kW), kui arvestada maha biometaani tootmiseks kuluv energia.

Seega on USA lehmade aastane energia tootmise potentsiaal 1336 kWh lihaveise ja 976 kWh piimalehma kohta. Kui korrutada ühe lehma energiapotentsiaal isegi artiklis kasutatud tagasihoidlike arvudega– 32,4 miljonit lihaveist ja 9,3 miljonit piimalehma – saab kõikide lehmade potentsiaalseks energiatootmise võimekuseks 52,5 miljardit kWh aastas.

Teisisõnu, ainuüksi lehmad saaksid potentsiaalselt ja ideaalsetes tingimustes katta ära 20,5% kogu praegu USA transpordisektoris kasutatava maagaasi vajaduse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.