Gaasiautod

Millised on erinevate autokütuste mõjud keskkonnale ühe auto elutsükli jooksul?

Rubriiki toetab

Rohegaasiga sõidad
2X ODAVAMALT!
Vaata lähemalt!

Euroopa Autotootjate ühenduse ACEA teatel on ühe sõiduauto eluiga Euroopa Liidus keskeltläbi 10,5 aastat. Aastas sõidetakse keskmiselt 15 000 kilomeetrit, mis toob auto arvestatava eluea lõpuks odomeetrile 160 000 kilomeetrit.

Autotööstus elektrifitseerub hoogsal sammul, ent seda protsessi ei saa vaadelda päris ühekülgselt. Liitium-ioon akude tootmisel tekivad samuti kasvuhoonegaasid ning seega on mõistlik välja arvutada, et kas see heitmekogus on väiksem kui näiteks ühe aasta raames sõitva sisepõlemismootoriga auto puhul.

Keskmist elektriautot toidab 50 kWh akupakk, mille tootmisel tekib ACEA andmetel 4500 kilogrammine CO2 heitmekogus. Kuna akude ehitamiseks vajalikud materjalid on haruldased, on väga suur osa ka taaskasutusel ning ümberkäitlemisel.

Populaarseimateks sõidukiteks Euroopa Liidus on C-segmendi masinad, kus saastavad kõige vähem pistik-ning tavahübriidsõidukid, paisates õhku heitmeid keskmiselt 40-85 g/km.

Elekter või gaas?

Konventsionaalsed bensiini-ning diiselsõidukid jätavad seevastu maha 115-102 g/km jalajälje ning CNG autod 94g/km. Kuigi elektriautodel ei saa arvutada kilomeetripõhist saastehulka, tarbivad nad keskeltläbi 14,5 kWh/100 km kohta, mida saab Euroopa Liidus lugeda kui  106 g CO2/MJ kohta.

Gaasisõidukite jalajälg on aga kõige lähedasem hübriididele ning biomassist pärineva metaani tootmine ja tankimine kõige väiksema keskkonnamõjuga. See lubab näiteks CNG-kütust kasutavate sõidukite heitmekogused viia täpselt sama madalale kui taastuvenergiat kasutavad elektrisõidukid.

ACEA uuring tõdeb, et ehkki elektrisõidukid on efektiivsemad kui traditsioonilised liikurid, aitab süsiniknegatiivsele tulevikule kõige lähemale tulla gaasisüsteemide kombineerimine elektri-ning hübriidsõidukitega.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.