Gaasiautod

Statistika: Euroopa autoturul on näha diiselautode osakaalu vähenemist ja alternatiivkütuste tõusu

Diiselautode vähenemine võib CO2 normide täitmise hoopis raskemaks muuta?

Pilt on illustreeriv.Foto: Scanpix/AFP/David McNew.

Rubriiki toetab

Rohegaasiga sõidad
2X ODAVAMALT!
Vaata lähemalt!

Euroopa uute sõiduautode turul on tänavu näha bensiini ja alternatiivkütuste osakaalu tõusu ja diiselautode müügi langust, teatas AMTEL.

Muutused uute autode turul: diisel selges languses, bensiin ja alternatiivkütused tõusuteel

Uute sõiduautode turul toimuvat kütuseliikide põhiselt vaadates on näha, et diiselautode müük langeb kiires tempos. 2019. aasta kolmandas kvartalis oli bensiinimootoriga autode osakaal 59,5%, mis on võrreldes 2018. aasta 56,7% ja 2017. aasta 50,3% võrreldes märkimisväärne kasv.

Diiselautode osakaalus on jällegi näha aasta-aastalt vastupidist trendi: tänavu kolmandas kvartalis oli see 29,1%, 2018. aastal moodustasid diiselautod 35,9% kogu müügist ja 2015. aastal koguni üle 50%.

Kõige jõudsamalt kasvab AMTELi teatel elektriautode turg – võrreldes eelmise aasta sama perioodiga müüdi tänavu kolmandas kvartalis koguni 126,3% rohkem elektriautosid. Kiires tempos kasvab ka hübriidautode turg – juulist septembrini müüdi eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 47% rohkem hübriide. Kolmandas kvartalis on tänavu aga langenud pistikhübriidide müük 7,6% võrra.

Ülejäänud alternatiivkütuste autode (E85, LPG, CNG) turul jätkus tõus samuti. Kolmandas kvartalis koguni 36% ja esimese üheksa kuuga kokku 7,5% võrra.

AMTELi pressiesindaja Rein Luik juhib tähelepanu faktile, et valdava osa antud müügist (197 000 autot) moodustavad Itaalias müüdavad LPG gaasiautod, mida on kolmes kvartalis läinud üle 105 tuhande, samas kui kogu Euroopa Liidus ja kolmes EFTA riigis kokku on müüdud ca 46 tuhat CNG gaasiautod.

Diiselmootoriga sõidukite vähenemine võib CO2 normide täitmise hoopis raskemaks muuta

“Kuigi alternatiivkütuste osakaal näitab suurt tõusu, on nende osakaal Euroopa autotööstuses siiski väike – tänavu kolmandas kvartalis kasvas see 11,3 protsendini,” kommenteeris AMTELi tegevjuht Arno Sillat.

“Diiselmootoriga sõiduautode osakaalu vähenemine ning nende asemele mitte elektri- või muude alternatiivsete kütuste, vaid bensiinimootoriga masinate asumine on toonud kaasa ebasoovitud tagajärje – juba kolmandat aastat kasvab Euroopa Liidus CO2 üldine heide. See teeb autotootjatele oluliselt keerulisemaks, kui mitte võimatuks 2021. aastaks püstitatud CO2 normide täitmise.”

Kui veel 2015. aastal ei olnud etteantud 130 g/km täitmine Euroopas müüdud uutele sõiduautodele Sillati sõnul mingi probleem, siis viimastel aastatel on väiksemate CO2 heitmetega diiselmootorite tuntav müügi vähenemine toonud kaasa üldise CO2 hulga tõusu.

“Põhjuseks on siin eelkõige paljudes Euroopa piirkondades jõustunud või peatselt rakenduvad diiselmootoritele kehtestatud ranged piirangud. Paraku on see toonud kaasa soovitust erineva tulemuse.”

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.