3 sammu, kuidas saada jääkülmal hommikul käima auto, mis üldse käivituda ei taha

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rubriiki toetab

Külmal talvehommikul pole ebatavaline, et kortermajade esised on täis õnnetute nägudega inimesi, kelle auto käima ei lähe ja kes kohe tööle hiljaks jäämas. Kuidas auto aga külma ilmaga ikkagi käima saada ja mida siis teha, kui see lõpuks ikkagi käima ei lähe?

Miks su auto käima ei lähe?

Suure tõenäosusega ei lähe su auto külmal hommikul käima kahe asja kombinatsiooni tõttu: külm ilm on muutunud aku nõrgaks ning külm ilm on muutunud õlid paksuks ning mootori “kangeks”, mistõttu on niigi nõrgal akul veelgi raskem autot käivitada. Seega tuleb neid mõlemaid faktoreid arvesse võtta.

Esimene samm: kõik vidinad välja!

Kui tunned, et aku vaevleb ja suuda hästi autot käivitada, on oluline välja lülitada kõik elektrooniline, et kogu energia, mis veel autos on, saaks minna mootori käivitamisele. See tähendab, et sulge uksed, kustuta kõik tuled, lülita välja soojendus ning raadio. Kui on midagigi elektrilist, mille saad välja lülitada, siis tee seda.

Teine samm: sidur alla!

Kui käivitad manuaalkastiga autot, tuleks alla vajutada ka sidur. Sel viisil lahutad siduri mootorist ning aku abil ei pea ringi ajama käigukasti, kus õli samuti paksuvõitu olla võib. Kui sidur on all, siis läheb kogu aku ning starteri energia sellele, et panna liikuma mootor, mitte käigukast. Kui mootor käivitub, saad rahulikult siduri alla lasta ja kulgeda edasi nagu tavaliselt.

Kolmas samm: käivita!

Ürita auto käima panna. Kui tunned, et aku ja mootor vaevlevad, siis ära liiga pikalt võtit käivitusasendis hoia. Kui 5-10 sekundi jooksul midagi ei juhtu, siis lase autol hetk seista ja proovi uuesti. Kui tunned, et akust enam grammigi kasu pole, siis pole mõtet võtmega jännata ning tuleb otsida viisi auto muul viisil käivitada.

Mis siis nüüd saab?

Kui kõik eelnev proovitud ja auto ikkagi ei käivitu, tuleb leida mõni sõbralik naaber, kes oma auto on käima saanud. Välja tuleb otsida krokodillid ning oma auto aku naabri auto abil üles turgutada. Uuri siit, kuidas krokodille õigesti kasutada.

Kui naabrit pole, võib paluda abi sõbralt, või kutsuda autoabi, kes akut laadida aitab.

Kui isegi aku laadimine krokodillide abil tulemust ei anna, võivad probleemid olla märksa tõsisemad. Sellisel juhul tasub kaaluda uue aku hankimist, või esindusse pöördumist, et sealsed eksperdid saaks kindlaks teha, kas autol on külmaga juurde tekkinud veel mõni häda, mis käivitamist takistab.

Kuidas sellist olukorda ennetada?

Tõsiasi on see, et -25 kraadiga võivad vaevelda kõik autod ning ükski rahvatarkus asja parmaks ei tee. Küll aga on võimalik üritada riski säärase olukorra tekkimiseks maandada. On selge, et kõige parem on auto parkida sooja kohta, kuid see pole enamike kortermaja elanike jaoks võimalik. Sellisel juhul võib abiks olla see, kui parkida auto nina majale võimalikult lähedale. Majast õhkab vähemalt mingil määral soojust ning kuigi see ei ole võrreldav garaažis parkimisega, lisab see tõenäosusele, et auto käivitub, mõned protsendipunktid.

Samuti on oluline see, et aku oleks parkides täis. Kui hommikul on auto käivitamisega mure olnud ja päeval on sõidetud vaid mõned kilomeetrid, siis ei ole saanud aku täituda ning järgmine hommik võib olla veelgi raskem. Parem tee päeval üks pikk ots ja lase akul täituda. Siiski tuleb tähele panna, et tänapäevase elektroonikarikaste autode puhul ei pruugi aku niimoodi end täielikult täis laadida ja tasub kaaluda eraldi akulaadija hankimist.

Viimase variandina on võimalik aku ööseks tuppa sooja tuua. See on küll tüütu, kuid sellisel juhul ei saa see külma käes töökõlbmatuks muutuda.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.