Hea nipp

ABS-i märgutuli põleb? Ole ekstra ettevaatlik, sest pidurid pole su ainuke mure

Rubriiki toetab

Moodsatel autodel on palju keerulist ja väga kasulikku varustust, millest suur osa on mõeldud juhte abistama. Puristid võivad ju toriseda, et vanasti said küll kõik hakkama ja mingeid juhiabisid polnud, aga tegelikkuses on ilmselt need säästnud tuhandeid inimelusid.

Kuna paljud on nendega harjunud, siis võetakse auto käitumist iseenesestmõistetavalt, aga alati ei saa sellega arvestada. Jutt käib siis elektroonilisest stabiilsuskontrollist (erinevatel tootjatel on selleks erinevad tähistused), mis aitab autol paremini teel püsida.

Kõige tavalisem on lahendus, kus kontrolli kadumisel pidurdatakse õigeid rattaid, et sõidusuund säiliks. Armatuurlauas annab sellest tavaliselt märku vilkuv kollane tuluke. Kui vilgub, on hea, järelikult autol on pidamise ja kontrolliga raskusi ja elektroonika on juhile appi tulnud.

Aga mida paljud ei tea on see, et kui mingil põhjusel on probleem pidurite ABS-süsteemiga, siis ei toimi ka mitmed muud olulised juhiabid. Mis iganes põhjusel ABS-i tuli põleb (vabalt võib tegu olla ka mingi ajutise elektroonilise tõrkega, mis peale auto taaskäivitamist kaob), tuleb arvestada, et auto käitub teisiti, kui olete harjunud. Eriti talvistes oludes!

Libisemisesse sattumisel peate kõigega ise toime tulema nagu vanal ajal, aga see võib juhtuda ka nii ootamatult, et avariioht on suur. Seetõttu tulebki ABS-i märgutule süttimise korral arvestada mitte ainult pidurite probleemiga, vaid tõenäoliselt ei toimi ka elupäästvad juhiabid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.