Hea nipp

Amort: mis see on ja kuidas selle seisukorda kontrollida?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Amordid ehk amortisaatorid on veermikukomponendid, mille eesmärgiks on vähendada vedrustuse võnkumist, lööke autole ning hoida juhitavust ja rehvide kulumist stabiilsena.

Amortisaatoriteta oleks autoga sõitmine üpriski kentsakas ning ebamugav. Ilma nendeta hüpleks autokere pidevalt üles-alla ning rattad käituksid kõikvõimalikel teekonarustel kaootiliselt.

Amordid jagunevad tihtipeale kaheks, tavalisteks amortideks ning vedrupüstakuteks. Enimlevinud amortideks on gaasiamordid.

Nagu paljud muudki komponendid, on ka amort tegelikult kuluosa, mis vajab tootja poolt kindlaks määratud intervalli järel vahetamist. Peamiseks kulumispõhjuseks on tavaliselt lekkima hakkamine.

Amordi kulumisest võib teada anna pisut “lahtisemaks” või “ujuvamaks” muutunud juhitavus, ent seda saab kontrollida ka seisva autoga ja täiesti ise.

Et seda teha, tuleb sõidukit ühest nurgast alla pressida ning jälgida, mitu korda auto üles alla võngub. Kui kere hüpleb päris mitu korda, siis võib olla tegu kulunud või katkise amordiga.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.