Arvamus: Kas koduste vahenditega ja ise auto remontimine on üldse võimalik ja mõistlik?

Autoremont, foto on illustratiivne.Foto: Arvo Meeks, Valgamaalane / Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Oluline! Kõik alltoodu käib loomulikult auto kohta, mille garantiiaeg on juba läbi.

Auto omamise paratamatus on hooldused ja remondid, millel on üsna suur osakaal auto kogukuludest. Pikemalt autot omades on näha, kuidas täpselt samad hooldus- ja remonttööd kipuvad korduma ja seda suhteliselt lühikese välba tagant.

Lisaks kütusele, kindlustusele, ülevaatustele ja muule vältimatule, on mitmed (kümned) töökoja töötunnid üks suuremaid autokulusid, millest tekkis üks hetk ka mul motivatsioon ise kätt proovida. Loomulikult huvitas ka see, mismoodi asjad lahti-kinni käivad ja kas saaksin ise hakkama.

Lihtsam autoremont ei ole ajukirurgia

Taipasin, et liialt levinud on arvamus, mille kohaselt tänapäeva autod on nii keerulised, et ainult töökojal on olemas nõiasõnad, millega neid parandada. Samas, kui see nii oleks, siis kuidas on võimalik, et paljudest iseseisvatest töökodadest käivad igapäeva muredega läbi pea kõik levinumad automargid ja nad endiselt tegutsevad?

Kas selline omal käel tegemine on aga vaeva väärt? Õigemini, kuidas sa väärtustad oma aega/raha ja kas sulle üldse meeldiks selliste asjadega tegeleda? Loomulikult see on väga individuaalne, aga selle looga ma tahaks visata õhku mõttekäigu, miks auto remont paljudel juhtudel omal käel võiks mõistlik olla.

Kuidas alustada?

Esimese asjana otsi üles kasutusjuhend ja vii end kurssi auto tehnilise dokumentatsiooniga ning tutvu soovitusliku hooldusgraafikuga. Alusta kergemate töödega, mida tuleb kõige regulaarsemalt teha.

Püüa esimese asjana vahetada mootori-, kütuse- ja salongiõhufiltreid. Õlivahetus on eelnevatega võrreldes juba veidi ebamugavam töö, kuid sellegi poolest väga lihtne. Enamus need on sellised tööd, mida sa peaksid tõenäoliselt vähemalt korra aastas nagunii tegema, seega pikas plaanis tasuvad need oskused kindlasti ära.

Kui sa oled korra kõik need asjad läbi teinud, sa nüüd tead mida järgmine kord paremini teha ja millele mitte aega raisata.

Kui kõik õnnestub, siis suureneb tublisti enesekindlus, et midagi ülemõistuse see auto ei ole. Järgmiseks juba natuke rohkem tööd nõudvad asjad. Piduriklotsid ja -kettad, rattalaager, stabilisaatori vardad, vedrustus, silla detailid ja muud tüüpilised kuluosad. Kasulik eluiga on neil küll pikem, kuid ei sa neistki pääse.

Kuidas leida informatsiooni protseduuride kohta?

Autod on küll võib olla keerulisemad kui vanasti, aga see eest infot ja step-by-step juhiseid remonttööde kohta on tänapäeval tohutult. Lühidalt ülevaade kolmest põhilisest allikast.

Esmalt minu lemmik: YouTube, mille sisu on kirjeldamatult lai – see tähendab, et muu hulgas on seal tõenäoliselt ka video, kus näidatakse samm-sammult ette, kuidas just sinu autol teha mingit sagedasemat hooldustööd. Kui esimese hooga enda mudelit otsingust ei leia, siis kindlasti on mitme muu auto näitel tehtud töid leida.

Väga asjalik kanal on näiteks kasutajal ChrisFix – hea kvaliteediga videod, väga põhjalikult lahti seletatud ja korrektselt teostatud hooldused ning remonttööd, räägib palju juurde peensustest, olulistest põhimõtetest ja headest tavadest, mis kehtivad enamus autode puhul.

Näiteks on see piduriketaste ja -klotside vahetamise juhend:

Foorumid, grupid ja käsiraamatud

Kui veel rohkem mudelispetsiifilist informatsiooni soovid, leiab internetist lademeis nii eesti, inglise kui muukeelseid margifoorumeid, mida loeb palju inimesi, kellel on väga palju kogemust sulle sobivat marki autoga ja nad üldiselt vastavad hea meelega asjalikele küsimustele. Foorumid on ka suurepärane võimalus teiste vigadest õppida!

Lõpuks on pea iga mudeli kohta on olemas sadu lehekülgi pikad, vahel isegi tootjaga koostöös valminud käsiraamatud või workshop-manual’id ehk eelkõige töökodadele mõeldud tööjuhendid, kus on kõik võimalikud hooldustööd samm sammult lahti seletatud.

Vot sulle infoajastu rõõmud! Tänapäeva autode remont paberil pole mitte kunagi nii lihtne olnud.

Ohutus

Üks olulisemaid aspekte omal käel tegemise juures. Veendu, et sul on olemas kõik vajalikud isikukaitsevahendid – korralikud prillid, kindad, pikkade käistega riided ja muu vastavalt vajadusele. Muidugi ka turvalised tõste- ning toestusvahendid. Paljude tööde jaoks on vaja auto üles tõsta, vii end kurssi kuidas seda ohutult teha ja kuidas võib autot toestada. See on iga mudeli puhul erinev.

… aga tööriistad on kallid?

Tõepoolest, esialgsed kulutused on suuremad, kui tööriistapargis on vaid haamer, kruuvikeeraja ja 10mm võti. Aga otsi üles oma vanad hooldusarved või küsi näiteks hinnapakkumine mõnest töökojast tavahoolduse kohta, millest enne juttu oli.

Nüüd otsi kõik samad varuosad ise internetist või poest üles. Julgen pakkuda, et kuni kahe tunni tööraha + varuosade juurdehindluse eest saad osta päris palju esmatähtsaid asju.

Ilmselt tuleb sul veel ette kümneid väikehoolduseid ja edaspidi on sul asjad olemas (ja ennäe, võtmed-kruvikad kuluvad mujalgi majapidamises ära)! Sedasi vaikselt hakkab teiste töödega tööriistakomplekt ja oskustepagas kasvama.

Kodune diagnostika

Üks oluline tööriist on veakoodilugeja. Enamus alates 1996. aastakäiguga autodel OBD-2 pesa, mille kaudu saab OBD (Onboard Diagnostic) skänneriga auto arvutist kätte väga palju infot mootori töö, andurite näitude, veakoodide jpm kohta.

Selliseid lugejaid on seinast seina – mõned on eraldi ekraaniga käes hoitavad seadmed, paljud saadavad üle Bluetoothi infot otse nutitelefoni jne. Mitmete veakoodide puhul ei pruugi armatuuris midagi näha ollagi. Hinnad sellistel seadmetel on mõnekümnest eurost mitmesajani, tuleb uurida millised kõige paremini just sinu autoga sobivad.

Näiteks võid saada teada veakoodist, et su kütusesüsteemi on kogunenud vett, mis võib olla märk sellest, et kütusefilter tuleks kiiremas korras vahetada.

Ole kindel varuosade kvaliteedis

Varuosad jagunevad lihtsustatult kahte kategooriasse – originaal- ja järelturuvaruosad. OEM (Original Equipment Manufacturer) detailid on kas autotootja enda või tema poolt heaks kiidetud tarnijate valmistatud vastavalt autotootja nõuetele. Seega võib kindel olla ühtlases kvaliteedis.

Järelturu osad on tihti kopeeritud OEM detailide pealt. Nad võivad olla võrdse, palju kõrgema, aga ka madalama kvaliteediga. Vastavalt on nende hinnaskaala väga lai ja üldiselt kehtib reegel „saad selle, mille eest maksad“.

Margiesindused kasutavad ainult originaalosasid, kuid iseseisvas töökojas võidakse öelda vaid, mis varuosa vajab vahetust ja selle hind. Üsna raske kindlaks teha, mis su autole tegelikult külge pandi. Mitte keegi ei hooli võõra auto eest rohkem kui omanik ja mulle isiklikult meeldib see kindlustunne, et olen kasutanud kvaliteetseid detaile.

Pealegi, mõningase vilumusega enamus kordadest leiab ise otsides varuosad ka parema hinna eest kui see, mis töökoda pakub.

Loomulikult, vahel võib viltu minna

Kindlasti tuleb ette palju ka neid kordi, kus ventikas ja see üks teine asi kohtuvad ehk miski, mis pidanuks võtma maksimaalselt tunni, venib õhtuni või sellest saab terve su nädalavahetus… Paljud sellised olukorrad on õnneks ühekordsed õppetunnid. Probleemilahendamise oskus kasvab vaid kogemusega.

Igasuguste selliste olukordade vastu aitab põhjalik eeltöö, järjekindlus ja rahulik meel, sest nendest olukordadest sa kindlasti ei pääse. Eeltöö puhul jällegi oluline veenduda, kas kõik on hoomatav ja teostatav. Hinda oma võimeid. Uuri kõik võimalikud infoallikad läbi. Mitmed tööd tasub ise torkimata jätta.

Võta aega ja mõtle läbi plaan B olukordadeks, kuidas keset tööd näiteks poest asju juurde tuua või kuidas järgmine päev muu vahendiga tööle saada.

Kokkuvõtteks

Ma tahan, et mu autot kestaks võimalikult kaua, mistõttu on oluline, et ta oleks korrapäraselt hooldatud. Asjad püsivad, kui neid hoida ja kui sa oled näinud vaeva, et miski korda teha, siis sa hoiad seda veelgi enam. Teine motivaator on muidugi palju vähem raha ära anda. Seda veel eriti, et sul tuleb teatud regulaarsusega täpselt samade hooldus- ja remonttöödega uuesti rinda pista.

Kindlasti olgu mainitud, et isetegemine võib ka halvemal juhul kogenematusest lõppeda kordades kallima remondiga, kui olid lootnud, mistõttu hea mehaaniku kogemused ja oskused kõrges tunnihindes on ka igati õigustatud. Seega, õpi samm-sammult ja ära kohe torma ise plokikaant vahetama või käigukasti remontima.

Küll aga paljud hooldustööd ON lihtsad. Kui sa usud, et käsi hakkab peale, saad ohutult asjaga ühele poole ja suudad jääda optimistlikuks mistahes olukorras, siis anna aga minna!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.