Auto esmaregistreerimine ja tegelik tootmisaasta – kumb kantakse tehnilisse passi?

Foto: Arvo Meeks, Valgamaalane/Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Kasutatud autode hulgas võib tulla ette juhus, kus esmaregistreerimise aasta on näiteks 2010, aga tootmisaasta on hoopis 2007. Kas passi kirjutataksegi ainult see aasta, mil auto arvele võeti ning teoorias võiks auto enne seda ka 10 aastat kuskil esinduse laoplatsil seista? Kust saab sel juhul teada auto õige tootmisaasta?

Vastab Transpordiameti sõidukite registriosakonna juhataja Martti Kangur:

Liiklusregistrisse kantakse tõepoolest sõiduki esmase registreerimise kuupäev ehk sõiduki mis tahes riigi vastavasse registrisse esmakordse kandmise aeg. Nii et põhimõtteliselt võib tõesti juhtuda, et uus sõiduk on aasta või paar müügisalongis oodanud ja alles seejärel esmakordselt registreeritud.

Kui aga sõidukit on kasutatud enne registreerimist (nt kinnisel territooriumil vms) või kui esmase registreerimise kuupäev ei ole mingil põhjusel täpselt tuvastatav, kantakse registrisse sõiduki esmase kasutuselevõtu aasta, mis määratakse sõiduki identifitseerimisnumbri ja sõiduki vaatluse alusel.

Transpordiametile teadaolevalt ei ole VIN-koodist ilma täiendava(te) (nt tootja) andmebaasi(de)ta võimalik tuvastada sõiduki tootmisaastat ega täpset tootmisaega. Põhja-Ameerika turu jaoks toodetud sõidukite VIN-koodi kümnes sümbol annab informatsiooni sõiduki mudeliaasta (model year) kohta.

Euroopa Liidus turustatavatel sõidukitel sellist nõuet ei ole, kuigi osa tootjaid seda teeb. Siin on oluline rõhutada, et mudeliaasta ei ole tootmisaasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.