Auto helisüsteemi on võimalik paari nipiga vägagi soodsalt paremaks muuta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Osad autod on juba tehasest tulles varustatud kõige kvaliteetsema helisüsteemiga, mis turul saadaval. Tavaliselt on sellisteks autodeks aga kallimad premium-klassi sõidukid ja ülejäänutel, eriti vanematel autodel, on audio osakonnas väga palju ruumi parenemiseks. Õnneks ei tähenda talutava kvaliteediga heli saavutamine alati mitmesaja eurost väljaminekut.

Tihti annavad mõned väga soodsad täiendused märkimisväärseid tulemusi, et maanteel sõites või ummikus istudes enda lemmikmuusikat veelgi paremini kuulata saaks.

1. Asenda tehase poolt paigaldatud kõlarid

Esimene samm on üsnagi ilmselge. Vanematel ja soodsamatel autodel on helisüsteem tihti üheks kohaks, kust kokku saab hoida. Seetõttu võivad odavama klassi kõlarid, mis autol juba tootja poolt paigaldatud, olla valmistatud lausa paberist. On ilmselge, et sellistest kõlaritest väga head kvaliteeti ega vastupidavust oodata ei ole.

Odavamad järelturu kõlarid algavad 25-30 eurost ning vahet on võrreldes tehase toodanguga kohe kuulda.

2. Vaheta vanema auto raadio välja

Vanematel autodel, mille raadiol puudub isegi Bluetooth või AUX võimekus, on tehasepoolse raadio asendamine sageli väga lihtne tegevus. Uue ja kriitikat kannatava maki saab üldjuhul kätte 40-50 euro eest ja kui veidi pruugitud tehnika sobib, siis veelgi soodsamalt. Lisaks selgemale ja paremale helile saab omanik nüüd ka enda telefonist või USB-pulgalt muusikat mängida.

3. Lõpeta halva kvaliteediga helifailide kasutamine

Viimase piirini tihendatud helifailid, nagu näiteks MP3-failid, võivad küll kõrvaklappidest mängituna normaalselt kõlada, kuid ei anna veidi võimekamas helisüsteemis piisavalt kõrgeid ja madalaid noote edasi. Striimimisteenuste – näiteks Spotify – kaudu muusikat mängides tuleks valida kõrgeima kvaliteediga heli. USB-pulgale või otse telefoni muusikat salvestades võiks vältida helifailide liigset tihendamist (compression). Seega, faile salvestades püüa säilitada võimalikult kõrge bittide arv.

4. Kasuta ustes heliisolatsiooni

Suure tõenäosusega ei ole vanemates autodes, kus helisüsteemilt niigi kokku hoitakse, kuigi palju mürasummutusele keskendutud. Kahjuks ei ole sinu – uute – kõlarite parima akustika jaoks paljas ukseplekk parim variant. Isegi kui muusika kõlab madalatel kiirustel hästi, võib teemüra selle maanteel sõites ära rikkuda. Seetõttu tasub uue helisüsteemi paigaldamise käigus mõelda ka välise heli summutamisele. Uksepaneelidesse paigaldatud mürasummutusmatid vähendavad sõidu käigus tekkivaid vibratsioone ja värinaid ning tulemuseks on parem heli auto sees.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.