Hea nipp

Autopult ei ava ootamatult autouksi? Vaata, millega võib tegemist olla ja kuidas tegutseda

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kas oled sattunud olukorda, kus autopult ei ava autouksi, kuigi tead, et vahetasid just patareid? Või on ehk tuttavam situatsioon, kus naabermaja katusele kerkinud uut antenni on sinu sidevahendil lihtsalt levi kadunud? Need kirjeldused võivad viidata olukorrale, kus tegemist on raadiohäirega.

Selliste olukordade lahendamiseks töötab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametis (TTJA) raadiosageduste järelevalve meeskond, kelle igapäevaseks ülesandeks on sageduste monitoorimine, häirete tuvastamine ja nende lahendamine.

TTJA sagedushalduse talituse juhataja Erko Kulu ütles, et 2020. aastal saabus neile 53 häireteadet ja näha on kerget kasvutrendi, kuna sidetehnoloogiad lähevad järjest keerulisemaks. Väljasõite on palju ja tihtipeale võib kuluda ühe kaebuse lahendamisele mitu tööpäeva, olenevalt nende keerukusastmest. Kõrge prioriteediga on TTJA jaoks häired, mis mõjutavad elutähtsaid sideteenuseid nagu 112 numbri kättesaadavus või lennuohutusega seotud teenused.

„Kõige rohkem tuleb muidugi mobiilside häireid ning üldjuhul on põhjuseks isepaigaldatud mobiilside repiiter, mis on soetatud interneti avarustest. Arvatakse, et see teeb levi paremaks, kuid valesti paigaldamisel võib mobiilside levi kaduda tervel külal,“ selgitab Erko Kulu.

Hiinast pärit mängukass

WiFi töötab loavabas sagedusalas, mis on kõigile vabalt kasutamiseks, kuid antennist väljuv võimsus on piiratud. Kui kasutada tavalist ringkiirgusega antenni ehk pulka, mis on ostes WiFi ruuteri küljes, siis on võimsus normi piires. Häired tekivadki siis, kui ühendatakse „pulga“ asemele suure võimendusega suundantenn ja seetõttu on lihtne ületada norme 10 ja enam korda. TTJA kõige kurioossem juhus oli 200 meetri kõrgusele paigaldatud WiFi seade, mis segas üle lahe Soome ilmaradarit.

Esineb ka TV ja FM-raadio häireid, mis üldjuhul taanduvad kliendi ebasobivale antennile. Aga on ka reaalseid häireid, mis võivad oma olemuselt olla täiesti erilaadi. Näiteks ühel juhul tuli otsida pool päeva häire allikat, mis põhjustas iga natukese aja tagant klõpsatuse ühel FM raadiojaama sagedusel ja segas inimestel raadiokuulamist.

Segajaks osutus 100 meetri kaugusel asuva naabri maja akna peal istuv, ilmselt Hiinas valmistatud mängukass. Kassil “saba seinas” ning saatis iga natukese aja tagant välja raadio impulsi. Kui kassil saba seinast välja võeti, olid ka häired kadunud.

Kuidas häireid tuvastatakse?

Kuidas häireteate lahendamine käib? TTJA järelevalve meeskond sõidab koos mõõtetehnikaga probleemsesse kohta ning tuvastab esmalt ümbruskonnas levivad raadiosignaalid. Järgnevalt tuleb selgeks teha, milline signaal on probleemne ning kus asub selle allikas. See tähendab tihtipeale majade vahel sõitmist või väikese käsiantenniga mööda korrusmajade trepikodasid ringi kondamist. Kui probleemne seade leitud, siis tuleb see välja lülitada.

„Enamjaolt ei ole inimene teadlik, et tal on kuskil seinakontaktis seade, mis tekitab raadiohäiret. Siis vajab see pisut selgitamist, arusaadavalt pole igaüks raadioinsener. Üldjuhul on inimesed väga mõistvad ja aitavad hea meelega. Väga harva esineb olukordi, kus keeldutakse oma nõuetele mittevastavat seadet välja lülitamast, sellistel juhtudel tuleb kasutada sunnimeetmeid,“ lisab Kulu.

Raadioside häiretest on võimalik mugavalt teada anda TTJA kodulehe kaudu. Kindlasti tuleb võimalikult täpselt kirjeldada probleemi: millise seadmega, kus, millal, kuidas ning kui tihti esinevad probleemid. Samuti on vajalikud kontaktandmed, et TTJA saaks vajadusel detailide täpsustamiseks ühendust võtta.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.