Hea nipp: Kuidas märgata tulevikuklassikut?

Kui midagi juhtub, kas väärtuse puhul arvestatakse, et tegemist on väga heas korras ja haruldase mudeliga? Foto: Geenius Meedia

Rubriiki toetab

Kui mõnda lapsepõlvest meelde jäänud ägedat autot tänapäeval müügiportaalist otsida, võib inimest tihtipeale tabada kerge ehmatus.

Paljude vaid paar aastat tagasi kättesaadavate sõidukite hinnad on uskumatu hinnaga tõusnud ning tõenäoliselt tõusevad veel, põhjuseks klassikuks muutumine. Heaks näiteks on mullu eelmisel aastal müüdud 1997 Acura Integra Type-R, mis läks kaubaks suisa ebanormaalse 82 000 dollari eest. Kuidas siis tulevikuklassikut märgata?

Eksklusiivsed ja haruldased autod ruulivad

Eksklusiivsus mängib auto tulevikuväärtuse hindamisel vägagi suurt rolli. Kui on tegemist võimsama või erilise mudeliga, mida toodetakse võrreldes teiste (ka sama tootja) mudelitega oluliselt vähem, tõstab see koheselt sõiduki hinda.

Tähtis on tulevikuklassikut vaadates jälgida, et kui palju masinaid toodeti ülemaailmselt ning millal ja kui palju sinu kodupiirkonda neid ka toodi, sest vahel müüvad autod maailma eri paigus väga erinevate hindadega. Näiteks toodeti palavalt armastatud BMW M3 CSL (E46) ja BMW M3 GTS (E92) mudeleid sisuliselt vaid käputäis ning korralike isendite eest tuleb nüüd välja käia sadu tuhandeid eurosid.

Tõenäoliselt on viimane aeg minna ja omale E39 M5 (üsna) söödava hinna eest krabada

Mitmete mudelite puhul saab tootmisinfo kätte pelgalt guugeldamisega ning kui sa juhtud elama näiteks Inglismaal, on abiks How Many Left nimeline leht, mis näitab palju antud masinaid hetkel veel registris on. Eestis on selle alternatiiviks Maanteeameti igaaastane statistika.

Läbisõit võib osutuda kullaauguks

Seda muidugi vaid juhul, kui ostad klassiku investeeringuga, mitte nautimiseks. Kuigi ma olen viimasel ajal omaks võtnud põhimõtte, et läbisõit ei ole auto seisukorra määramisel nagu aamen kirikus, räägivad oksjonid ja portaalid teist juttu. 300 000 km läbinud ideaalkorras Nissan Skyline GT-R läheb ilmselt odavamalt kaubaks kui vaid 50 000 kilomeetrit sõitnud samasugune.

Popkultuuri mõjudega hinnatõusu saavutanud Toyota AE86.

Lähikümnenditel toodetud potentsiaalsed klassikud on nüüdseks juba piisavalt vanad, et mõned tüüpvead ja probleemid ilmnenud oleks, seega tuleb ostmisel uurida juppide saadavuse ning hindade kohta.

Järgmisena tuleks kindlasti ka vaadata inflatsiooni arvestades auto hinda uuena. Kui auto hind ei ole ülemäära palju pärast tootmises lõpetamist langenud, siis võib see tõenäoliselt sinna püsima jääda või isegi originaalhinnast üle tõusta.

Popkultuur kujundab auto näo

Auto-ja popkultuuril on mu silmis tänasel päeval kõige suurem hinda korrigeerivam mõju. Paljudele sõidukitele, mida on korduvalt filmides ja arvutimängudes näidatud, saab omaks nn cult-following, kus autode omadusi haibidakse aastakümneid üles ja seda näitavad ka hinnasildid. Näiteks Need for Speedi mänguseeria või “Kiirete ja Vihaste” filmid on paljude Jaapani sportautode hinnad kuu peale saatnud.

Proovi sa nüüdisajal A80 Toyota Supra Turbot või Toyota AE86 Truenot asjakohase hinnaga saada.

Ka autotööstust muutnud masinad on väga hinnas, Audi esimesed Quattro-mudelid ja Volkswageni Mk1 Golf GTI-d on just tänu oma innovaatilisusele väga tahetud.

Uus Supra jõuab sajaprotsendiliselt kunagi klassiku staatusesse.

Mõistagi kuuluvad klassiku hindamisele ka sellised asjad nagu originaalsus, ülalpidamiskulud ning juppide saadavus. Tulevikuklassikuid võib vaadata ka täiesti uute ja tootmisies olevate autode seast – minu silmis on nendeks hetkel näiteks uus Supra, Civic Type-R või Alfa Romeo Giulia QV. Aga isegi parimate ennustuste korral võib klassikuks osutuda hoopis midagi ootamatut, nagu näiteks Volvo S90/V90.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.