Hea nipp

Hea teada: Mis asi on topeltsiduriga automaatkast?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Siis kui taevas sinisem ning muru rohelisem oli, pakuti inimestele uut autot ostes vaid kahte käigukastitüüpi: manuaali ning traditsioonilist automaati.

Nüüd vaatavad esindustes vastu valdavalt vaid automaatkastiga autod ning ka nende brošüürid on täis akronüüme nagu PDK, DCT, DSG ja Speedshift. Mida need kõik siis tähendavad?

Põhimõtteliselt on kõigi näol tegu sarnaste topeltsiduritega (dual-clutch) süsteemidega, mis vahel margiti mõnes aspektis peensuste poolest erinevad.

Traditsioonilise automaatkasti korral viiakse mootorist tulenev energia hüdrauliliselt veovõllidesse, ent topeltsiduriga kast koosneb sisuliselt kahest manuaalkastist, mis on ühte liidetud. Mõlemal kastil on enda hammasrattad ja sidur, millest viimane võib olla nii märg kui kuiv. Kogu süsteemi juhitakse efektiivselt mehhatroonilise süsteemi kaudu.

DCT kastide eelisteks on eelkõige vahetamiskiirus ning madalamad tootmiskulud, seevastu kui traditsiooniline automaatkast on reeglina kallim ja aeglasem, ent samas suurema väändetaluvusega.

Euroopas on enimlevinud Volkswagen Grupi DSG märgi alla koondunud (Direct-Shift Gearbox) automaatkastid. PDK nimetus kuulub Porschele, AMG Speedshift Mercedesele ning teiste tootjate puhul kasutatakse reeglina tavapärast DCT nimetust.

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses