Hea nipp

Huvitav küsimus: Kas elektriautot saab kaasaskantava bensiinigeneraatoriga laadida?

Pilt on illustreeriv.Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Elektriauto suurim probleem on sõiduulatus. Kui särts saab halvas kohas otsa, siis erinevalt sisepõlemismootoriga autost, on väga raske metsavahel “kütust” juurde panna. Või kas on?

Tegelikkuses ei takista eriti miski elektriautot laadida tavalise kaasaskantava bensiinigeneraatoriga, aga on asju, millega peab arvestama.

Võimalik, aga on kitsaskohti

Esiteks muidugi laadimiskiirus. Kindlasti ei ole mõtet endal kogu aeg suurt generaatorit pagasiruumis kaasas vedada, et siis vajadusel elektrit toota.

Kiire arvutus näitas, et näiteks tavaline 3 kW generaator võiks 24 kW Nissan Leafile ühe tunniga toota 5-10 km sõiduulatust, Teslasse vähem.

Teiseks tuleb arvestada, et liiga nõrga generaatori puhul ei tarvitse laadimine õnnestuda ning generaator võib pigem otsad anda. Vähemalt 3 kW võiks olla generaatori võimsus.

Kolmandaks tuleb arvestada siinusega ehk lihtsalt generaatorist tulev elekter võib olla “must” (ärge küsige, suurem osa elektrist on must maagia ja me ei peagi sellest aru saama).

Näiteks Tesla ei hakka laadima, kui elekter pole “puhas”. Seetõttu tuleks võimalusel kasutada generaatorit, mis on ühtlasi inverter. Need on aga kordades kallimad.

Neljandaks on mainitud, et kui generaator on piisavalt võimekas, siis ei oleks hea seda kohe täisvõimsusel tööle panna vaid vaikselt hakata peale keerama.

See ei ole püsilahendus

Lõpuks tekib õigustatud küsimus, et miks seda üldse tegema peaks? Tegemist ei ole kindlasti range extenderi ehk sõiduulatuse pikendamise püsilahendusega.

Tegemist on hädaabiga olukorras, kus puksiiri leidmine on kallis või keeruline.  Mõistlikum on sõbral paluda genekas tuua ja ajada teeveerel paar tundi juttu, kuniks auto laeb.

Samuti võib selle pagasiruumi tõsta (muud sinna siis ei mahu muidugi) olukorras, kus teate, et võite laadijani mitte jõuda, aga aega laadimiseks on palju.

Elektriauto saab pigem tühjaks napilt enne laadimiskohta, sest tegite väikse valearvestuse või olid raskemad ilmastikuolud. Seega on tegemist just abinõuga, kui on vaja juurde saada hädapärane kogus ulatust.

Samuti ei ole mõtet seda kasutada näiteks telkima minnes auto laadimiseks. Ühtegi looduseskäiku ei tee paremaks taustal müdisev generaator.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.