Hea nipp

Oluline teada! Kuidas pimedal ajal õigesti tee ääres peatuda

Foto: Scanpix/Sakala/Aivar Aotäht.

Rubriiki toetab

Pimedal ajal sõites võib suurt segadust tekitada vastassuunas peatunud auto, mille juht ei tea, kuidas enda auto tulesid õigesti kasutada.

Põlevate lähituledega vastassuunavööndis tee ääres peatunud auto võib vastu tulevaid autojuhte väga lihtsasti häirima hakata, kuna sedasi pole tihtipeale aru saada, kas tegu on peatunud või sõitva autoga. Eriti suurt segadust tekitab olukord, kus põlevate lähituledega peatunud autost sõidab mööda teine auto – see võib tekitada vastutulijale tunde, et toimub möödasõit.

Samuti ei ole tee ääres peatunud põlevate lähituledega auto ümber askeldavat inimest praktiliselt üldse näha, kuna tulede valgusvihk varjab ta ära. Seetõttu ongi pimedal ajal valgustamata tee ääres peatudes kõige olulisemaks sammuks ainult ääre- ja numbritulede sisse lülitamine. Kui tegu on asulavälise teega, tuleb sisse lülitada ka ohutuled. Ohutuled peavad põlema ka siis, kui sõidukil ei põle kasvõi üks ääretuli.

Seadusega on pimedal ajal või halva nähtavuse korral asulavälisel teel põlevate lähi-, kaug- või udutuledega peatumine isegi keelatud.

Liiklusseaduse § 40. Tulede kasutamise üldnõuded:

(5) Halva nähtavuse korral või pimeda ajal valgustamata asulavälisel teel peatatud või pargitud sõidukil ei tohi põleda lähi-, kaug- ega udutuled. Asulateel peatatud sõidukil ei tohi põleda kaug- ega udutuled, välja arvatud juhul, kui udutulesid kasutatakse lähitulede asemel. Asulateel pargitud sõidukil ei tohi põleda lähi-, kaug- ega udutuled. Asulatee vasakul teepoolel peatatud sõidukil ei tohi põleda ka lähituled.

Autost väljudes tuleb kindlasti selga panna helkurvest, mida peaks hoidma kabiinis, mitte pagasiruumis. See võimaldab vesti sõidukist väljumata selga panna, et ei tekiks olukorda, kus juhti ei pruugi helkurvesti otsimise ajal auto kõrval näha olla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.