Kütusesegadus: inimesed tangivad teadmatusest 98 bensiini ja raiskavad raha

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Mitu hiljutist täiesti elulist olukorda näitavad, et inimesed on asjatult hirmul ja kulutavad 98t tankides raha. Teemaks siis biolisandiga bensiin 95 ehk E10 ja/või valeinfo.

Tõepoolest, on mõned autod, millele ei soovitata 10% biolisandiga bensiini lisada. Info iga automargi kohta on kirjas SELLES TABELIS. Võite olla ka kindel, et autod, mis on toodetud pärast aastat 2010, söövad biolisandiga kütust hea meelega.

Vanemate autode omanikud ja kõik need, kes tahavad olla 100% kindlad, siis lahendus on lihtne – teil vaja teha vaid üks telefonikõne või saata üks kiri margiesindusse ja küsida täpselt järele. Selleks on vaja vaid teie auto VIN-koodi. Kui tehnilist passi pole käepärast, siis sisestage auto registreerimisnumber SIIA ja sealt näed ka VIN-koodi.

Bensiin 98 ei “puhasta” mootorit

Teine põhjus 98 tankimiseks on inimesele antud valeinfo. Üks lugeja sõitis aastaid tavalise, vähem kui 10 aastat vana Ford Mondeo bensiinimootoriga ainult 98ga, sest keegi oli talle nii öeldud, et vist peab. On mõned väga üksikud mootorid, mille puhul see nii on, aga mõistlik oleks ikkagi esindusest üle küsida.

Tänapäeval populaarsete väga väikeste turbomootorite puhul VÕIB 98 kasutamine anda häid tulemusi, aga see oleneb sellest, kuidas mootori riist- ja tarkvara on häälestatud. Mõned tootjad seadistavad mootoreid arvestades vaid bensiin 95 omadusi. Kui mootori seadistamisel on 98 arvestatud, on see kindlasti kasutusjuhendis kirjas.

Mõnel eriti karmides oludes töötaval mootoril (superautod) võib olla 98 kasutamine ka kohustuslik.

Legend, et kui vahepeal panna 95 asemel 98t, siis “laseb mootori puhtaks”, ei vasta ka tõele. Kõrgema oktaaniarvuga bensiin ei puhasta mootorit ega põleta seal tekkinud tahma ega võimalikke setteid ära.

Kui sa pole kindel, kontrolli esindusest!

Väide, et kõrgema oktaaniarvuga kütus parandab mootori jõuomadusi, vastab tõele, aga seda ainult sellisel juhul, kui mootor oskab seda ära kasutada. Seda tuleb iga konkreetse auto kohta eraldi tootjalt küsida või kasutusjuhendist järele vaadata.

Biolisandiga kütust on mõistlik vältida juhul, kui teate, et auto jääb pikemaks seisma ja kütus paaki. Pikemaks ajaks tähendab siis paljudeks kuudeks, mitte päevadeks.

Seega, kui sa sõidad 98ga, sest sa ei ole kindel, kas autole sobib biolisandiga 95 või sulle lihtsalt on keegi öelnud, et 98 on parem – küsi lõpliku tõde margiesindusest. Hoiad tublisti raha kokku!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.