Hea nipp

Järelhaagisega sõitmise ABC: lubatud kiirus, täismass, registrimass, juhiload ja kõik muu oluline puust ja punaseks

Nii võib ka haagist vedada, aga mitte avalikel teedel.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Hiljuti juhtus avarii, kus Pärnu maanteel läks ümber sõiduautot vedanud haagis, mida vedas teine sõiduauto. Selle kommentaare lugedes tekkis küsimus, mida inimesed autokoolides teinud on ja kust on võetud ebaõiged teadmised?

Selgitame põhjalikult kõike haagiste vedamisega seonduvat põhjalikumalt ja loodame, et selliseid õnnetusi õnnestub tulevikus vältida.

Kiirus

Haagise suurim lubatud kiirus on alati 90 km/h. Kiiremini ei ole lubatud sõita isegi mitte tühja haagise puhul ja 110 km/h alas.

Mõnedele haagistele on seatud eraldi kiiruspiirangud, näiteks registrivälised korvtõstukid peavad olema märgistatud aeglase sõiduki märgiga (punaste äärtega valge kolmnurk) ning nende suurim lubatud kiirus on 25km/h. Seda ülatades on võimalik trahvi saada, täpselt samamoodi nagu iga teise sõidukiga.

Seejuures tuleb silmas pidada, et isegi 40 km/h alas peab sõitma maksimaalselt 25 km/h, seega 50 alas kasvõi +1 km/h üle 50 sõites on võimalik puhta lehe pealt jalameheks jääda, kuna kiiruseületus oli 2x suurem, kui (haagise)lubatud.

Sama kehtib ka pukseerimise korral. Pukseerimisel on küll lubatud suurim kiirus 50 km/h(nii tõmbeköie kui ka jäiga ühenduslüli korral-konn/kolmnurk), kuid sellegi poolest 90 alas üle 50 km/h sõites, saab vastavalt ületatud kiirusele ka trahvi.

E-kategooria

E-kategooria lubade olemasolu on kohustuslik alates 3500 kg veduki ja haagise registrimasside summa puhul.

Eraldi on võimalik teha B-96 juhiload, mis ei ole küll päris E-kategooria, kuid nendega on võimalik vedada vedukit+haagist, mille täismasside summa on kuni 4250kg.

B-96 loodi seetõttu, et osad (peamiselt USA) bussid on juba täismassiga 3500kg (käivad veel B-kategooria alla), ning ametlikult ei tohtinud isegi tühja kerghaagist neile järgi haakida.

B-96 lahendab selle probleemi ning 3500+750 on kokku 4250kg.

E-kategooria vajalikust ei määrata haagise telgede arvu või pidurisüsteemi olemasolu põhjal.

Registrimass vs täismass vs tühimass vs mass

Täismass on valmistaja poolt lubatud suurim sõiduki või haagise mass, st. koos kauba ja/või reisiatega.

Registrimass on täismass, millest vajadusel on tootja poolset massi ametlikult väiksemaks võetud. Nii näiteks võeti kunagi Eestis USA bussidel registrimassi vähemaks (vähendati kandevõimet), et need mahuksid 3500kg sisse, et saaks juhtida juht, kes omab B-kategooria juhiluba.

Tühimass. Iga tootja arvestab seda küll individuaalselt, kuid põhiliselt moodustab tühimass sõiduki tootmisjärgse massi+ühe keskmise juhi massi (80kg)+ tööriistakomplekt(varuratas, tungraud jms.)+ täis paak kütust+ 50kg kaupa.

Mass.  Sõiduki reaalne hetkeline mass olenemata seisukorrast või kauba kogusest. See mass, mida kaalu peale sõites sõiduk näitab. Kui mass on suurem kui registrimass, on tegemist ülekoormatusega, olenemata, kas mahutakse tootja(täismassi) lubatud piiridesse või mitte.

Kuidas need massid koos haagisega toimivad?

Haagise täismass võib olla suurem, kui vedavale sõidukile lubatud haagise mass, kuid reaalne mass ei tohi olla suurem vedukile lubatud suurimast massist.

Nagu öeldud, siis täismass on haagis+kaup. Kuna igale sõidukile täpselt sobivat haagist leida on äärmiselt keeruline, siis võib haagise registrimass ületada haagise lubatud suurimat massi.

Ka sõiduki dokumentides on kirjas „Haagise lubatud suurim (reaalne) mass“, mitte „haagise suurim registrimass“.

Selgitame näite varal

Ühe ekstreemse näitena võib Volkswagen Golfile (1,6-liitrine mootor, 55 kw) külge ühendada kuni 1000kg massiga piduritega haagise. Ehk siis antud Golfiga võib vedada isegi 3-tonnise täismassiga haagist, mille tühimass on näiteks 850kg. Ainult et sinna peale ei tohi panna rohkem kaupa kui 150kg.

Kuna Golfi täismass on 1525 kg, siis pääsemiseks E-kategooria vajadusest tuleks leida siiski haagis, mille registrimass on kuni 1975, või selle sama haagise kandevõimet on vähendatud registrimassini 1975 kg. Nõndamoodi mahutakse ilusti kõikide numbrite piiridesse.

Kui mul on haagisel auto, kuidas selle kaalu arvutada?

Haagisele asetatud sõiduki(või muu kauba) reaalne kaal, ei ole võrdne haagisel oleva sõiduki dokumentides märgitud tühimassiga, kuna haagisel olevas sõidukis pole juhti ning haagisel oleval sõidukil võib üldse puududa massi jaoks olulisi detaile(mootor, salong).

Ka kaup võib olla dokumentidest erineva kaaluga- näiteks vett täis imendunud tuhaplokid võivad saatelehel olevale kaalule tugeva tagasilöögi anda.

Haagise massi ning sellest tuleneva võimalik liiklusrikkumise tuvastamise jaoks tuleb teostada kaalumine. Loo alguses mainitud avarii puhul tagantjärgi haagise ja kauba  kogumassi tuvastamine on keeruline, kuna ilmselt osa kauba massist pudenes mööda maanteed laiali.

Mis põhjustas õnnetuse?

Antud õnnetuse peamine süüdlane on kindlasti kauba vale paigutus. Veose raskem osa- mootoriga nina, oli tagapool, mistõttu tõsteti vedava sõiduki tagasild sisuliselt maast lahti ning veduk muutus juhitamatuks.

Lõpetuseks väike video massi paigutusest haagisel.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses