Praeguste udu- ja vihmailmadega tekib Facebooki pilte, kus udus liiguvad autod, mille tagumised tuled ei põle. Ollakse vihased, öeldakse halvasti, sest nii on ju ohtlik!
Põhjuseks pole aga hoolimatus vaid tõsiasi, millega väga suur osa uute autode omanikke kursis ei ole – automaatsete päevatulede korral tagumised tuled ei põle. Uute autode osakaal teedel aga kasvab.
Seega tuleb kehvades tingimustes ikkagi käsitsi udu- või lähituled sisse lülitada. Kui paljudel see aga meeles on? Eriti kui tegemist pole ekstreemsete vaid lihtsalt kesiste tingimustega.
Päevasel ajal põlevad tuled on uus nähtus
Uurisime 2018. aastal maanteeametilt, mis on sellise lahenduse eesmärk või miks on rahvusvaheliselt leitud, et tagumised tuled ei peaks päevatuledena põlema?
Maanteeameti spetsialisti sõnul oli veel üheksakümnendate aastate alguses nii, et ka esituled ei pidanud päevasel ajal põlema.
Üheksakümnendatel aastatel hakkasid erinevad riigid uurima võimalusi päevavalguses sõidukite nähtavamaks muutmiseks. Üks antud teemat ja erinevaid uuringuid kokkuvõttev raport pärineb näiteks 1997. aastast “The Safety Effects of Daytime Running Lights”.
Keskkonnasääst ja ennetav ohutus
Taanis üheksakümnendatel aastatel läbi viidud uuringus täheldati, et päevasel ajal LÄHItulede kasutamine viis suurema hulga lampide läbipõlemiseni ning seetõttu kasvas pimedal ajal ühe lähitulega liikuvate sõidukite hulk.
“Päevasõidutuled võetigi kasutusele tänu päevasel ajal heale silmatorkavusele ja samas ka keskkonnalaste eesmärkide saavutamiseks, seda läbi väiksema elektritarbimise, mis tähendab ühtlasi ka väiksemat kütusekulu ja vähem heitmeid. Heitmete vähendamise ja laternates kasutatavate lampide kulu vähendamise eesmärgil võivad päevatulelaternad põleda ääretuledeta,” öeldi Maanteeametist Autogeeniuse portaalile.
Tagumiste ääretulede mittepõlemine valgel ajal aitab muuhulgas suurendada piduritule nähtavust.
Automaatika ei toimi, juht peab lülitama!
Päevatulelaternad on mõeldud päevavalguses hea nähtavuse korral sõiduki märgatavamaks muutmiseks ning sellest lähtuvalt on välja töötatud nende lülitusskeemid.
Osadel sõidukitel saab auto ise aru, kui hakkab hämaraks minema ja lülitab sisse lähituled. Kindlasti tuleks meeles pidada, et väliskeskkonna päevase ja öise valgustatuse andurid ei ole ette nähtud ega võimelised tuvastama päevast udu või tugevat vihmasadu ja sellest põhjustatud halba nähtavust. Need suudavad tuvastada ainult päevaseid ja öiseid valgustingimusi.
Seega udu või tugeva vihmasaju korral tuleb enda ja teiste ohutuse tagamiseks võimalusel käsitsi sisse lülitada esimesed udutuled või nende puudumisel lähituled.
Udutuled lülitavad sisse ka tagumised ääretuled
Eesmiste udutulede elektriühendused on sellised, et nende sisselülitamisel põlevad alati ka tagumised ääretuled. Seega vaatamata sellele, kas sõidukitel päevasõidutuledega koos põlevad tagumised ääretuled või mitte, põlevad kindlasti koos udutulede sisselülitamisega ka tagumised ääretuled.