Hea nipp

Kas sõidu ajal on võimalik tagumine käik kogemata sisse panna?

Manuaalkastid on uute autode hulgas juba ammu selges vähemuses.

Rubriiki toetab

Kuna olukord on selline, eriline, ja teha pole eriti muud kui tööd ja vaadata köögiaknast paistvat jõleilma, hakkavad tekkima eksistentsiaalsed küsimused.

Kas kassid oleks paremad autojuhid kui koerad? Kas autol on külm? Kas kogemata on võimalik maanteekiirusel sisse lülitada tagumine käik?

Kõigele meil vastust ei ole, aga tagurpidikäigu osas helistasime Hõbenoole juhatuse liikmele Jürgen Riimile ja küsisime järgi. Saab vähemalt ühe teema köögilaualt maha võtta.

Kõige lihtsam vastus on, et ei, ei ole võimalik kogemata tagurpidikäigule lülitada. Ei automaat, ega manuaalkastiga. Manuaali puhul ei lähe käik sisse, kostab väga valesid hääli ja peab ikka väga pingutama, et see lõpuks sisse vajutada. Kogemata ei ole võimalik (vt. videot loo lõpus).

Kui kellelgi tekkis nüüd küsimus, et kes üldse automaadiga sõidu ajal käike vahetab, siis elus võib juhtuda kõike ja autotootjad peavad seda arvestama. Eriti aktiivne laps kõrvalistmel? Napsus ja joviaalne sõber, kelle süda on hea, aga huumorimeel ja analüüsivõime jätavad soovida? Lollide juhuste kokkulangemine? Kõik on võimalik.

Loomulikult on siin mitu “aga”

Päris 100% muidugi kindel olla ei saa. Suhteliselt muretud võivad olla autoomanikud, kelle sõiduk on vähem kui 20 aastat vana. Nendel peaks olema kõigil ehitatud sisse turvalahendus, mis ei luba sellist käiguvahetust.

Jama võib tulla ka siis, kui midagi on katki ja ei funktsioneeri õigesti. Uuemate kastide puhul, mille käiguvahetus ei toimu enam trosside vaid elektroonika abil, võib käsuahelas tekkida ootamatuid erroreid. Aga tõenäosus, et keegi üritab panna tagumist käiku JA samal ajal on ka süsteemis rikked, on üliväike.

Aga teoreetiliselt, mis siis juhtuks?

Terry Pratchetti Kettamaailma lugudes on tõdetud, et kui millegi juhtumise tõenäosus on miljon ühele, siis juhtub see üheksal korral kümnest. Seega – mis on tagajärg?

Erinevalt kujutluspildis tekkivast multifilmilikust stseenist, kus auto kapoti alt lendavad välja hammasrattad ja erinevad vedrud (sest mis iganes toimub, alati lendavad vedrud!), siis tegelikult on peamine ohver hoopis sidur ja käigukastiga ilmselt ei juhtu midagi. Seega ei, ei mingeid hammasrattaid.

Üks video demonstratsiooniks ka. Ja selle järel teine, kus üritatakse sama asja vana manuaalkastiga Opel Astraga, millele järgneb väga asjalik demonstratsioon, mis käigukastis täpselt toimub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.