Kas teadsid, et kuuma ilmaga võib temperatuur autos kerkida kiiresti ligi 60 kraadini?

Osad autod võimaldavad ka seismise ajal autot jahutada ning murelikele möödujatele isegi teateid jätta. Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Enamik mõtlevaid inimesi teavad, et kuuma ilmaga ei tohi autosse jätta lapsi ega lemmikloomi. Aga paljudel võib tekkida kiusatus “ainult korraks poodi hüpata”, selle ajaga ju ei juhtu midagi? Juhtub.

Palava ilmaga tõuseb autos temperatuur poole tunniga ligi 30 kraadi võrra. Just nimelt võrra, mis tähendab halvimal juhul igi 60-kraadist kuumust.

Mobire Eesti teenindusjuhi Gert Vatti sõnul peitub põhjus, miks autodes temperatuur kiiresti tõuseb, akendes – autodes on klaaspinda protsentuaalselt palju rohkem kui ühes keskmises majas ning seetõttu on autod pigem nagu kasvuhooned, mis on spetsiaalselt soojust neelama ja hoidma loodud.

„Kui päikesevalgus auto akendest sisse tungib, siis soojendab see armatuurlauda ning istmeid, mis selle tulemusena omakorda soojust edasi kiirgavad. Kui auto aknad on kinni, siis tõuseb autos juba poole tunniga temperatuur ca 30 kraadi võrra. Just sel põhjusel ei tohi jätta lapsi ega loomi autosse isegi väga lühikeseks ajaks,“ selgitas Vatt. Ta lisas, et kuuma ilmaga peaksid ka jalakäijad olema tähelepanelikud ning viivitamatult teavitama politseid või päästeametit, kui märkavad tulikuuma autosse jäetud lapsi või loomi.

Ka elektroonika võib kahjustada saada

Kuna suvel on auto salongi temperatuur võrreldav sauna temperatuuriga, siis võivad ka autosse unustatud tooted kiiremini rikneda. Näiteks tuleks kuuma ilmaga autost kindlasti eemaldada tarbeelektroonika (telefonid, tahvelarvutid, fotoaparaadid jms), mis võib ülekuumenemise tagajärjel saada füüsilisi vigastusi. Samuti võivad palavusega rikneda toiduained, kosmeetika, päikesekreemid ja ravimid. 

„Kuuma ilmaga ei tohiks jahutust siiski kohe päris põhja keerata, sest kiire külmaõhuvool võib kahjustada tervist ning lisaks koormab see ka kliimaseadet ja suurendab märgatavalt kütusekulu,“ selgitas Mobire Eesti teenindusjuht ning lisas, et kõige optimaalsem on jahutada auto salongi ca 5 kraadi võrreldes välistemperatuuriga.

Lisaks eelnevale tuletab päästeamet meelde, et kuumuse eest kaitsevad ka heledad riided ja peakate. Keskpäeval, mil ilm on kõige kuumem, peaks püsima varjus ning suletuna tasub hoida ka eluruumide aknad, sest väljas olev õhk on palavam kui tuba. Palavaga peab kindlasti tarbima rohkesti vett, sest keha vedelikukadu on suurem kui tavaliselt.

Nipid, kuidas auto salongi temperatuuri suvel kontrolli all hoida:

• otsi parkimiseks varjuline koht

• toonitud klaasid peegeldavad kuni 70% soojuskiirgusest tagasi ning kaitsevad sõitjaid palavuse eest

• kata rool ja istmed rätikutega

• kui on võimalik, siis jätke auto aknad veidi praokile, et kuum õhk salongist väljuda saaks

• võimalusel sõida heleda autoga, sest tumedad sõidukid neelavad soojust oluliselt rohkem kui heledad

• muretse autosse päikesesirmid, mis blokeerivad UV-kiirgust ning hoiavad salongi temperatuuri kontrolli all

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.