Hea nipp

Kasulik tabel: autojuhile lubatud alkoholi piirmäärad Euroopa riikides

Pildil on politseis kasutatav alkomeeter.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Selleks, et vältida probleeme kodust väljaspool, jagab Liiklusjärelevalvekeskus natuke infot sellest, kuidas on lood alkoholi ja sõidukijuhtimisega Euroopas.

Tavajuhi, kutselise juhi ja algaja juhi nõuded on riigiti väga erinevad. Algajaks juhiks loetakse Euroopas juhti, kelle sõidukogemus jääb vastavalt riigile vahemikku 2 – 5 aastat.

Mida üldse mõõdetakse?

Riigiti erinevad ka alkoholi tuvastamisel kasutatavad ühikud – %BAC, mg/100ml, µg/100m, mg/l, g/l. Eestis kasutatakse väljahingatavas õhus sisalduva alkoholi mõõtmiseks ühikut mg/l ja alkoholisisaldust veres näitab promill (mg/g).

Promill ja mg/l on ühikud, mida väga tihti kiputakse segamini ajama. Väljahingatavas õhus promille ei mõõdeta, kuid teisendamine on võimalik. Näide: 0,30 mg/l = 0,30 x 2,1 = 0,63 promilli.

Norras minimaalne karistus arestimaja ja lubade ära võtmine

Erinevad ka joobes juhtimise eest määratavad karistused. Kui Eestis alustatakse kriminaalmenetlust siis, kui joove on 0,75 mg/l või rohkem (rahatrahv või kuni 3-aastat vangistust), siis näites Rootsis on piiriks 0,50 mg/l ja Soomes 0,53 mg/l.

Norras tähendab kriminaalses joobes juhtimine minimaalselt 21 päevast vangistust ja 2-aastat juhtimisõiguse peatamist. Lubatud 0,2 promilli ületamisel on rahatrahv kuupalga ulatuses ja juhtimisõigus peatatakse 1 aastaks.

Austraalias avaldatakse kõigi alkoholiga patustajate nimed kohalikus ajalehes, Saudi Araabias võib karistuseks olla ka 80 piitsahoopi avalikus kohas.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.