Hea nipp

Kaua tohib välismaalt toodud sõidukiga sealse numbrimärgiga Eestis sõita?

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kasutatud autode puhul on Eestis üsna levinud, et kui sobivat sõidukit kodumaiselt järelturult ei leita, siis vaadatakse välismaa poole. Mõned levinud riigid, kust sõidukeid Eestisse tuuakse, on näiteks Saksamaa ja Rootsi.

Tasub teada, kuidas tuleks välismaalt soetatud autoga seaduse järgi tegutseda ja kaua võib näiteks välismaise numbrimärgiga ringi sõita.

Transpordiameti kodulehel on väga selgelt välja toodud, et “liikluses kasutatav sõiduk tuleb registreerida viie tööpäeva jooksul pärast sõiduki Eestis kasutusele võtmist (üldjuhul pärast sõiduki riiki sissetoomist või tollivormistamist)”.

Seni teadaolevalt pole siiski ühtegi autojuhti selle eest karistatud, et ta välismaa numbrimärgiga ka peale viit päeva ringi sõidab.

Määravaks saab hoopis liikluskindlustus

Ka välismaalt ostetud sõidukite puhul on kohustuslik kehtiva liikluskindlustuse omamine ning enamikel juhtudel saabki just see tõik faktoriks, miks oma värske sõiduk transpordiametis arvele võtta. Üks variant on sõita välismaise kindlustusseltsi poliisiga kuni kehtivusaja lõpuni.

Kui aga välismaalt toodud sõidukil päritoluriigist kehtivat liikluskindlustuslepingut pole, siis Eestis saab kindlustusselts poliisi sõlmida vaid kuni 30 päevaks. Sel juhul peab omanik seltsile saatma kõik vajalikud dokumendid nagu ostu-müügi leping, isikut tõendav dokument ja tehniline pass.

Arvestada tuleb ka sellega, et veel registrisse kandmata sõiduki puhul võtab kindlustuslepingu sõlmimine tavapärasest rohkem aega, mistõttu tasuks sellega tegeleda esimesel võimalusel.

Kõige lihtsam on siiski sõiduk esimesel võimalusel transpordiametis ära registreerida ning Eesti numbrimärgiga edasi sõita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.