Kehtetu juhiluba ja tervisetõend peatavad juhtimisõiguse. Kuidas kontrollida juhiloa kehtivust?

Foto: Scanpix

Rubriiki toetab

Politsei kõrvaldab iga päev liiklusest kümneid ja kümneid juhte, kellel puudub kas juhtimisõigus või on juht eelnevalt tarvitanud alkoholi. “Üksjagu on ka neid juhtumeid, kus sõidukis viibib reisijana sõiduki omanik/vastutav kasutaja. Kui ikka juhi väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus selline, et ka indikaatorvahend on minestamise äärel, siis sõiduki omaniku suured silmad, et tema küll aru ei saanud, päeva ei päästa,” kirjutas liiklusjärelevalvekeskus sostiaalmeedias.

Meeldetuletuseks mõned liiklusseaduses sätestatud kohustused ja vastutus:

  • Juhil on keelatud anda juhtimist üle joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis isikule.
  • Juhil on keelatud anda mootorsõiduki juhtimist üle isikule, kellel puudub selle sõiduki juhtimisõigust tõendav dokument.

Eestis väljastatud juhiloa kehtivust on võimalik kontrollida transpordiameti kodulehel.

Kui mootorsõiduki omanik/vastutav kasutaja annab mootorsõiduki kasutada teisele isikule, peab ta mootorsõiduki kasutamise ajal ja teise isiku poolt mootorsõiduki kasutamise lõppemisest arvates kuue kuu jooksul säilitama ning liiklusjärelevalve teostaja või kohtu nõudmisel esitama järgmised andmed:

  • mootorsõidukit kasutanud isiku ees- ja perekonnanimi;
  • mootorsõidukit kasutanud isiku aadress;
  • mootorsõidukit kasutanud isiku sünniaeg või isikukood;
  • mootorsõidukit kasutanud isiku juhiloa number.

Liiklusseadus näeb eelnevalt kirjeldatud nõuete rikkumiste korral ette rahatrahvi 400-1200 eurot. Juriidilisel isikul kuni 3200 eurot. Andes juhtimise üle, peab sõiduki omanik olema kindel, et juhil on olemas vastava kategooria mootorsõiduki juhtimise õigus ja juht on kaine. Seda nii enda kui ka kaasliiklejate turvalisuse huvides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.