Hea nipp

Kolm lihtsat põhimõtet, mis auto hooldamise lihtsamaks teevad

Foto: Scanpix/PM/Egert Kamenik.

Rubriiki toetab

Uute autode hooldamine ehk remontimine on kohati niivõrd keerukaks aetud, et ilma väga spetsiifiliste teadmiste ja tööriistadeta või meeletu ajakuluta on see keskmise autoomaniku jaoks üpris võimatu ülesanne. Siiski on hulk tegevusi, mida pea igaüks saab oma auto ülalpidamise jaoks ise ära teha ja tänu millele on võimalik pikas perspektiivis ka remondikuludelt kokku hoida.

Harju oma autot ise üle vaatama

Igapäevaselt sõiduki eest hoolitsemiseks ei ole aga vaja tihtipeale midagi keerulist teha ja tihti on tekkinud rikete parandamisel oluline, et asjaga tegeletakse võimalikult kiiresti, mistõttu tasuks end harjutada autot regulaarselt üle vaatama.

Juhised või vähemalt nimekirja asjadest, mida kontrollida, leiab tihtipeale otse auto käsiraamatust, kus on enamasti välja toodud ka täpsed õpetused, kuidas näiteks erinevate vedelike taset kontrollida.

Isegi kui inimesel puuduvad täpsed teadmised auto ehituse ja osade kohta hakkavad autot perioodiliselt uurides viperused või tavapärasest enam kulunud osad silma. Sedasi saab auto varakult hooldusesse spetsialistide juurde viia ja probleemidele õigel ajal (ning tihti soodsamalt) lahenduse leida.

Ära ignoreeri rehve

Rehvid on üks olulisemaid osi, millele auto seisukorda hinnates tuleks tähelepanu pöörata. Irooniliselt ei pöörata neile aga tihtipeale piisavalt tähelepanu ning tulemuseks on suurenenud kütusekulu (rahakulu), tavalisest kiirem rehvide vahetamine (keskkond ja raha) või probleemid sõites (ohutus).

Rehve inspekteerides tuleks tähelepanu pöörata nii rehvirõhule kui ka rehvide kulumisele. Lisaks mustri kulumisastmele tuleks vaadata, kas kõik rehvid on mõlemalt küljelt ühtlaselt kulunud. Tihtipeale saadakse just rehvide kulumise järgi jälile probleemidele auto veermikus.

Vaheta lihtsamad kuluosad ise ära

Tõenäoliselt on igas tutvusringkonnas vähemalt üks inimene, kes on maksnud esinduses klaasipesuvedeliku vahetamise eest hingehinda ning seda pärast tuttavatele rääkinud. Lihtsamate kuluosade vahetamine ei ole tihtipeale sugugi keerulisem kui auto kapoti avamine, piltikult öeldes.

Pirnid, kojamehed, jahutusvedelik, õhufilter ja muu selline ei käi ka uuemate sõidukite puhul enamikele inimestele üle jõu. Mõistagi sõltub erinevate osade vahetamise lihtsus või keerukus suuresti sõidukist, aga enne esindusse või töökotta aja panemist tasuks ikka korra mõelda, et äkki saab selle filtri ise ära vahetada.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.