Kontrolli auto märgutulesid ja töökorda lihtsasti OBD-II lugeja abil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Käeshoitav OBD-2 lugeja. Foto: Amazon.

Auto armatuuris süttinud märgutulukestele tuleks tavaliselt koheselt reageerida ning välja selgitada, miks näiteks kollane mootorituli põlema läks. Üks viis selleks on viia auto töökotta või esindusse, kus tavaliselt ka lihtsa diagnostika eest juba tööraha küsitakse.

Teine variant on endale muretseda OBD-2 lugeja ning viga ise välja uurida ja võimalusel isegi eemaldada.

Lihtne kood annab vajamineva info

OBD (On-Board Diagnostics) on lihtsalt öeldes süsteem, mis jälgib auto tööd ja annab sellest vajadusel märku – selleks need märgutulukesed armatuuris ongi. OBD-2 lugeja abil on lihtsalt võimalik näha, mida mingi märgutuli täpselt tähendab ja saada auto kohta detailsemat infot.

Lisaks veakoodidele võib OBD-2 lugeja abil reaalajas näha auto kütusekulu, mootori pöördeid ja olenevalt seadmest ja auto mudelist ka erinevate vedelike tasemeid.

Eraldi seadmetest nutitelefonini

OBD2 lugejad jagunevad põhimõtteliselt kahte kategooriasse: tavalised lugejad, mis näitavad lihtsalt auto veakoode ning OBD tööriistad, mis annavad lisaks veakoodile auto kohta detailsemat infot ja võivad isegi pakkuda soovitusi probleemide parandamisel.

Tavaline OBD-2 lugeja, mille saab nutitelefoniga ühendada. Foto: Amazon

Kõige lihtsam on hankida endale tavaline OBD2 lugeja, mille saab pista – tavaliselt – auto rooli all asetsevasse OBD2 pesasse ja Bluetoothi abil nutitelefoniga ühendada. Telefoni tuleb selliste seadmete puhul alla laadida eraldi rakendus. Näiteks Androidil Torque ja iOSil BlueDriver, kuid sääraseid äppe on veel mitmeid.

Lugejaid ja tööriistu ise saab osta nii Eestist kui tellida näiteks Amazonist või eBayst.

OBD-II lugeja pole siiski kõikvõimas

Selline seade võib tihtipeale abiks tulla ning tekitada tunde, et auto töökotta diagnostikale viimine on täielik raharaisk ja auto ostueelne kontroll on ainult neile, kes ise autodest midagi ei jaga. Tasub meelde jätta, et ka kõige tavalisema OBD-2 lugejaga on võimalik veakoode ise kustutada ning sellised seadmed kuvavad infot ainult selle kohta, mis juba on valesti ega anna ülevaadet auto ajaloost.

Samuti on OBD-2 süsteemiga varustatud ainult autod, mis on toodetud alates 1996. aastast.

Kui potentsiaalne müüja ei luba aga autot ei töökotta diagnostikale viia ega isegi väikest OBD-2 lugejat korraks külge ühendada, tasuks sellest sõidukist eemale hoida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.