Hea nipp

Kuidas ära tunda keritud läbisõiduga autot?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Hodomeetrite kerimine ei ole kahjuks kuhugi kadunud. Transpordiamet võitleb sellega jätkuvalt ning Euroopa liidu andmetel on kuni 50% autodest muudetud läbisõiduga. Mille alusel siiski keritud läbisõiduga autost aru saada?

Eestist uuena ostetud autode korral on läbisõidu kerimise tuvastamisel abiks transpordiameti taustakontroll, mis tehnoülevaatuste kaudu päris tihti tagasiliikunud kilometraažist märku annab. Samuti on transpordiamet loetlenud üles erinevate riikide andmebaasid, kes vähegi sellist võimalust pakuvad.

Mujalt toodud autode puhul on abiks kõikvõimalikud taustakontrolli-platvormid, mis väikese summa eest auto ajaloo kätte näitavad (näiteks AutoDNA, Carvertical).

Läbisõidu õigsus sõltub ka auto tüübist

Tasub jälgida ka seda, et kas tegu on firmasõidukina ning mis tüüpi autoga on tegu. Rendi- või taksofirmade müüdavate sõidukite puhul võib ettevaatlik olla näiteks mõnikümmend aastat vanade diiselmootoriga masinate puhul, mille “kellal” süütuna näiv number asetseb. Tihtipeale võib neil juhtudel osutuda tõeks nali, et odomeetrile on juba teine ring peale tehtud.

Sportautode, klassikute ning vanemate hobiautode puhul võib väike läbisõit aga tõele vastata, sest neid kasutatakse reeglina vähem.

Vaata kulumisjälgi!

Füüsilise kontrollini jõudes tuleb peamiselt vaadata auto vanuse, odomeetri ning tehnilise seisukorra üksteisele vastavust. Kui vaid kümme aastat vana sõiduki odomeeter näitab ilusat arvu, ent juhiiste on räbalaks istutud, roolinahk kulunud ning veermik kobiseb, siis võib sõiduki läbisõit olla keritud.

Jälgida võib ka pedaale, vaipu ning küsida müüja käest auto hooldusajalugu.

Olgugi et tegu on ebaseadusliku ning taunitava tegevusega, ei pruugi keritud läbisõit alati sõidukit kehvemaks teha. Hea mulje jätnud auto tasub sel juhul viia näiteks tehnilise kontrolli. Juba arvel olevate autode puhul transpordiamet mingeid sanktsioone ei tee, lihtsalt need autod, mis edaspidi arvele võetakse, satuvad probleemi ette.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.