Hea nipp

Kuidas ära tunda keritud läbisõiduga autot?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Kuigi nüüdseks õnneks taanduvas trendis, on müügimeeste poolt sõidukite odomeetrite meelepärasemale tasemele kerimine olnud läbi aegade populaarne kelmustükk.

Maanteeameti sõnul on tegu ebaseadusliku tegevusega, mida saab seaduse alusel karistada kopsaka trahviga. Mille alusel siiski keritud läbisõiduga autost aru saada?

Eestist uuena ostetud autode korral on läbisõidu kerimise tuvastamisel abiks Maanteeameti taustakontroll, mis tehnoülevaatuste kaudu päris tihti tagasiliikunud kilometraažist märku annab.

Mujalt toodud autode puhul on abiks kõikvõimalikud taustakontrolli-platvormid, mis väikese summa eest auto ajaloo kätte näitavad (näiteks AutoDNA, Carvertical).

Läbisõidu õigsus sõltub ka auto tüübist

Tasub jälgida ka seda, et kas tegu on firmasõidukina ning mis tüüpi autoga on tegu. Rendi- või taksofirmade müüdavate sõidukite puhul võib ettevaatlik olla näiteks mõnikümmend aastat vanade diiselmootoriga masinate puhul, mille “kellal” süütuna näiv number asetseb. Tihtipeale võib neil juhtudel osutuda tõeks nali, et odomeetrile on juba teine ring peale tehtud.

Sportautode, klassikute ning vanemate hobiautode puhul võib väike läbisõit aga tõele vastata, sest neid kasutatakse reeglina vähem.

Vaata kulumisjälgi!

Füüsilise kontrollini jõudes tuleb peamiselt vaadata auto vanuse, odomeetri ning tehnilise seisukorra üksteisele vastavust. Kui vaid kümme aastat vana sõiduki odomeeter näitab ilusat arvu, ent juhiiste on räbalaks istutud, roolinahk kulunud ning veermik kobiseb, siis võib sõiduki läbisõit olla keritud.

Jälgida võib ka pedaale, vaipu ning küsida müüja käest auto hooldusajalugu.

Olgugi et tegu on ebaseadusliku ning mittetaunitava tegevusega, ei pruugi keritud läbisõit alati sõidukit kehvemaks teha. Hea mulje jätnud auto tasub seljuhul viia näiteks tehnilise kontrolli.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.