Kuidas aru saada, et on aeg sidur välja vahetada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Manuaalkastiga autod erinevad automaatkastiga autodest lisaks muule ka ühe lisapedaali poolest, milleks on sidur. Kui viimastel teeb käigukast kogu töö, siis esimesed peavad sellega ise hakkama saama. Valed võtted ja loomulik kulumine võivad põhjustada siduri töö katkemise. Olukorra ennetamiseks jagame mõned näpunäited.

Viivitus kiirendusel

Üheks tunnuseks, et siduri tööleping võib olla lõppemas, on see, kui auto enne kiirendamist hetke viivitab. See tähendab, et veovõllidele ei pruugi minna piisavalt jõudu läbi käigukasti. Seda käitumist saab testida ka näiteks järelkäru kasutades, kuna lisakoormus toob vea paremini esile.

Pedaal võtab liiga kõrgelt

Väsinud siduri tunnuseks on ka see, kui pedaali on vaja käiguvahetuseks väga vähe vajutada. Normaalses olukorras tuleb siduri lahutamiseks pedaali tuntavalt alla vajutada, kui see toimub liiga kergelt, on tõenäoliselt põhjus libisevas siduris.

Kärsahais

Põleva õli haisu mootoriruumis võivad põhjustada mitmed tegurid, nende seas võib üheks süüdlaseks olla ka kehv sidur. Kärsahaisu tundmisel ei saa muidugi automaatselt eeldada, et seda põhjustab just siduri viga, kuid kui sellega kaasnevad ka eelpool nimetatud sümptomid, tasuks asja lähemalt lasta uurida.

Kohapealt ärasõit kõrge käiguga

Siduri korrasoleku kontrollimeks on olemas ka üks lihtne võimalus. Kohapealt ära sõitmist tuleks proovida seda teha 4. või 5. käiguga. Juhul kui auto välja sureb, tähendab see, et sidur töötab korrektselt. Muul juhul on tegu tõenäoliselt libiseva siduriga ja tasuks igaks juhuks remonditöökojas auto lasta üle vaadata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.