Hea nipp

Kuidas aru saada, et pidurid vajavad vahetust?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Pidurite korrasolek on iga auto puhul üks olulisimaid faktoreid, et tagada ohutu ja muretu sõit. Viimase hoiatusena pidurite kulumisest annab märku auto armatuuris süttiv märgutuli, kuid tegelikult on mitmeid teisi märke, mis võiksid autojuhile pidurite vahetust meelde tuletada.

Välimus. Tänaval pargitud autosid kasvõi hetkeks vaadates on üsna lihtne aru saada, kas autol on all uued või kulunud pidurid. Muidugi võivad pidurid esmapilgul olla ka lihtsalt määrdunud, kuid lähemalt vaadates on üldjuhul näha piduriklotsi kulumist. Enamik piduriklotse on uuena umbes 12 mm paksused ning vahetada tuleks neid siis kui järel on 3-4 mm.

Heli. Pea igaüks, kes linnas vähegi liigelnud, on tõenäoliselt kuulnud mõnelt autolt kostuvat pidurite kriuksumise heli. Piduri kiruksumine võib samuti tingitud olla lihtsalt niiskusest või kergest pealsest roostest, kuid sel juhul peaks kõrvulukustav heli kaduma peale mõningast pidurdamist. Kui pidurid ikkagi päevast päeva häält teevad, on see tõenäoliselt märk sellest, et auto tuleks töökotta viia.

Sõit. Kulunud pidurid võivad põhjustada sõites piduripedaali vibreerimist või rooli võnkumist ja kiskumist. Sel juhul tuleks samuti kiiremas korras pidurite vahetuseks aeg kinni panna ning uued asemele hankida. Vahetusega kaua oodates võivad piduri rootorid kahjustada saada, kui metall vastu metalli hõõrduma hakkab.

Tunnetus. Kõige levinum märk pidurite kulumisest just vanematel autodel on aina tugevam vajadus piduripedaali kõvemini vajutada. Kui juba pedaal annab märku, et piduritega pole enam kõik korras, tuleks samuti piduritele inspektsioon teha ning need ära vahetada. Vastasel juhul võib juht end ühel hetkel avastada olukorrast, kus piduripedaal on põhja vajutatud, kuid auto liigub ikka edasi.

Lõhn. Viimane ja kõige ilmselgem märk sellest, et midagi on piduritega valesti, on tõenäoliselt see, kui rataste juurest tuleb kärsahaisu. Sel juhul tuleks auto koheselt kinni pidada ning vajaduse korral ka autoabi kutsuda.

Uute pidurite eluiga on võimalik õige sõidustiiliga ka mõnel määral pikendada. Näiteks linnas sõit kulutab pidureid ilmselgelt rohkem kui maanteel kruiisimine. Seetõttu vajavad peamiselt linnas sõitvad autod ka tihedamat pidurite vahetust ning vähemalt korra aastas võiks oma auto igal juhul hooldusesse kontrolli viia.

Samuti kulutab pidureid ka ilmaasjata piduripedaali vajutamine. Neid juhte on võimalik liikluses ka lihtsalt peale vaadates ära tunda, vaadates neid autosid, millel juba poole tänava pealt pidurituled põlema süttivad, kuigi foorini on veel tükk maad.

Liikluse vooluga kaasa minek ja õige pikivahe hoidmine säästavad pidureid üleliigsest äkilisest pidurdamisest ja liigsest hõõrdumisest. Samuti kuluvad kiiremini nende autode pidurid, mis tihti raskeid asju veavad. Seega tasub jälgida, kas pagasiruum on ikka kõigest üleliigsest puhas.

Märksõnad: ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.