Hea nipp

Kuidas auto tegelikku kütusekulu nii mõõta, et saad tulemuses kindel olla?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Sõiduauto valikul on kriteeriumiks kindlasti ka kütusekulu. Tavaliselt leiab selle kohta infot autotootja reklaammaterjalidest ja brošüüridest. Reaalsuses võib see number tegelikkusest aga kardinaalselt erineda. Kuidas täpsemaid tulemusi saada?

Miks autotootjate mõõtmised ja tegelik kulu ei klapi?

Erinevused kütusekulu numbrite osas tulevad sisse tänu autotootjate kasutatavale metoodikale. Enamasti tehakse seda kontrollitud tingimustes, et neid oleks võimalik lihtsalt korrata. See tähendab enamasti seda, et auto pannakse sõitma siseruumides dünamomeetrile mingit kindlat distantsi. Kütusekulu andmed saadakse aga segu mõõtmise tulemuste järgi väljalasketorudest.

Selline mõõtmine aga ei arvesta näiteks tuuletakistuse, ummikute või muude ebastandardsete olukordadega, mis liikluses võivad tekkida.

Kuidas ise kütusekulu mõõta?

Enamik tänapäevastest sõiduautodest on juba varustatud kütusekulu mõõtjatega, mille tulemusi saab näha autokompuutri vahendusel. Selline mõõtmine annab autojuhile juba reaalsusele vastavaid numbreid ehk kui palju kütust kulub konkreetse autoga sõitmisel, arvestades ka erinevaid liiklussituatsioone.

Siiski ei pruugi need arvutused olla ülitäpsed. Selleks, et tulemusi veelgi täpsemaks saada, saab ise lihtsa viisiga seda testida.

Tangi kütusepaak ääreni täis ning sõida autoga 100 kilomeetrit. Seejärel tangi paak uuesti täis, eelistatavalt samas tankuris, kus eelnevalt. Nii näed täpselt ära, kui palju oled vahepeal kütus kulutanud ning kas autokompuutri tulemused on sarnased.

Kõige parem oleks seda testi korrata kolm korda ning võtta siis kolme tulemuse keskmine. Sel viisil tagad, et üks sõit ei olnud tavapärasest oluliselt kulukam või ökonoomsem. Samuti võid üritada testi läbi viia mitmetes erinevates tingimustes, näiteks vaid maanteesõidu puhul või vaid linnasõidu puhul.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.