Kuidas saada teada auto tegelikku kütusekulu?

Rubriiki toetab

Sõiduauto valikul on kriteeriumiks kindlasti ka kütusekulu. Tavaliselt leiab selle kohta infot autotootja reklaammaterjalidest ja brošüüridest. Reaalsuses võib see number tegelikkusest aga kardinaalselt erineda. Kuidas täpsemaid tulemusi saada?

Miks autotootjate mõõtmised ja tegelik kulu ei klapi?

Erinevused kütusekulu numbrite osas tulevad sisse tänu autotootjate kasutatavale metoodikale. Enamasti tehakse seda kontrollitud tingimustes, et neid oleks võimalik lihtsalt korrata. See tähendab enamasti seda, et auto pannakse sõitma siseruumides dünamomeetrile mingit kindlat distantsi. Kütusekulu andmed saadakse aga segu mõõtmise tulemuste järgi väljalasketorudest.

Selline mõõtmine aga ei arvesta näiteks tuuletakistuse, ummikute või muude ebastandardsete olukordadega, mis liikluses võivad tekkida.

Kuidas ise kütusekulu mõõta?

Enamik tänapäevastest sõiduautodest on juba varustatud kütusekulu mõõtjatega, mille tulemusi saab näha autokompuutri vahendusel. Selline mõõtmine annab autojuhile juba reaalsusele vastavaid numbreid ehk kui palju kütust kulub konkreetse autoga sõitmisel, arvestades ka erinevaid liiklussituatsioone.

Siiski ei pruugi need arvutused olla ülitäpsed. Selleks, et tulemusi veelgi täpsemaks saada, saab ise lihtsa viisiga seda testida.

Tangi kütusepaak ääreni täis ning sõida autoga 100 kilomeetrit. Seejärel tangi paak uuesti täis, eelistatavalt samas tankuris, kus eelnevalt. Nii näed täpselt ära, kui palju oled vahepeal kütus kulutanud ning kas autokompuutri tulemused on sarnased. Täis paak tähendab siis seda hetke, kui tankuripüstol ise ennast välja lülitab.

Kõige parem oleks seda testi korrata kolm korda ning võtta siis kolme tulemuse keskmine. Sel viisil tagad, et üks sõit ei olnud tavapärasest oluliselt kulukam või ökonoomsem. Samuti võid üritada testi läbi viia mitmetes erinevates tingimustes, näiteks vaid maanteesõidu puhul või vaid linnasõidu puhul.

Sama asja võib teha ka suurema kilometraažiga ja siis arvutusi vastavalt korrigeerides. Või lihtsalt märkida üles odomeetri näit peale tankimist, sõita tublisti ringi ja siis tankida paak uuesti täis ning lüüa tulemused sellesse kalkulaatorisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.