Hea nipp

Kuidas jalgratturitega sõbralikult sõiduteed jagada?

Rubriiki toetab

Hoolimata sellest, kas mõni autojuht peab rattureid sõiduteel nuhtluseks, on neil õigus seal samuti olla. Selle lihtsa teadmisega on kergem leppida kui vastu punnida. Nii oled ise liikluses rahulikum ning ka teistel on turvalisem liigelda.

Tea reegleid

Rattaga sõitmine sõiduteel on lubatud, kui seda tehakse võimalikult tee servas. Kui rattur soovib teha pööret või sõidurada vahetada, peab ta sellest teistele liiklejatele käega märku andma.

Kui soovitakse teha vasakpööret, siis tuleb veenduda, et ei ohustada ees ega taga liiklejaid. Pöördel kehtib ratturile sama reegel, mis sõidukitele, et vastassuunas liikuvale sõidukile tuleb anda teed. Samuti peab jalgrattur andma teed ka jalakäijale.

Ülekäigurajal tuleb teada, et ratturile ei ole kohustust teed anda, kui ta ületab seda ratta seljas.

Hoia möödasõidul vahet

Kui võimalik, tee ratturist möödasõit kaugemalt. Parajaks vahemaaks möödasõidul peetakse 1,5 meetrit, seda järgides toimub möödumine ohutult mõlemale poolele.

Samuti suurtel kiirustel liikudes võib võimalusel ka hoogu maha võtta, et olukorra üle kontroll parem oleks.

Tunne käemärke

Nagu eelnevalt mainitud, peavad ratturid manöövrite tegemiseks ka vastavaid käemärke kasutama. Seepärast on hea, kui oled need märgid ka endale selgeks teinud. Nii tead varakult, mida rattur plaanib ning oskad olukorraga arvestada ilma ebameeldivate üllatusteta.

Käemärkide ja muu kohta saad lähemalt lugeda Maanteeameti infomaterjalist “Jalgratturi meelespea”.

Populaarsed lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.