Kuidas manuaalkastiga õigesti kiirendada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Autoga 0-100 km/h-ni on suure tõenäosusega kiirendanud iga veidigi entusiastlikum juht. Samuti vaadatakse uute autode puhul – vahel isegi lihtsalt pereautot soetades – tähtsa pilguga kiirendusaja poole.

Võimsamatel sportautodel on kiirendamise tarbeks eraldi Launch control süsteem, mis aitab elektrooniliselt autol kõige kiiremini ja tõhusamalt nullist kiirendada.

Lisaks on Launch control tootjatele kasulik, kuna aitab neil saavutada kõige kiiremaid 0-100 km/h aegu, milleks inimesed ilma abita ise võimelised ei pruugi olla. Kui juhil on siiski soov ise kiirendada ning teha seda manuaalkastiga autos, tasuks mõned nipid ära õppida.

  1. Sidur alla, pöörded kõrgeks. – Esimene samm manuaalkastiga kiirendamisel on ilmselgelt siduri alla vajutamine ja gaasi andmine. Oluline faktor on siin auto omapära – tuleb teada, millised pöörded on just sinu sõidukile kõige optimaalsemad. Liiga kõrgete pööretega kohalt minnes võivad rattad koha peal lihtsalt ringi hakata käima ning start ebaõnnestuda ja liiga vähe gaasi andes ei ole kiirendus piisavalt kiire. Arvesse tuleb võtta ka seda, kas auto on esi-, taga- või nelikveoline. Tüüpiliselt vajab esivedu kõige vähem pöördeid ning nelikuga on võimalik kõige rohkem võimsust korraga kohalt minnes ära kasutada.
  2. Sidur kiirelt, aga sujuvalt üles. – Sidur tuleb kohalt kiirendades üles lasta kiiresti, kuid mitte liiga järsult. Liiga kiiresti jala sidurilt võtmine paneb parimal juhul lihtsalt rattad koha peal käima, kuid võib halvemal juhul kahjustada auto jõuülekande süsteemi. Liiga aeglane siduriga toimetamine mõjub jällegi kahjulikult sidurile ja kiirendus ei ole enam efektiivne.
  3. Mängi gaasiga. – Kui sidur on üles lastud ja rattad kohal ringi ei hakanud käima, on oluline võimalikult kiiresti ja sujuvalt edasi kiirendada. Kui kohalt minnes rattad ringi ei käinud, võib tõenäoliselt gaasi julgemalt lisada. Edasi on tähtis pöördeid kõrgel hoida ja õigel ajal käiku vahetada. Juhul kui sidur on üles lastud ja pöörded on endiselt kõrged, kuid auto edasi ei liigu, käivad rattad koha peal ringi, mis tähendab, et sidur lasti üles liiga äkiliselt või olid pöörded sõiduki jaoks liiga kõrged.

Need on põhilised kolm punkti, kuidas manuaalkastiga autoga koha pealt kiirendada. Ilmselgelt vajab parima kiirendamise saavutamine harjutamist ning esimesel korral ei tule see kindlasti kõige paremini välja.

Kogu protsessi seletab hulga täpsemalt lahti Engineering Explained video:

NB – Autoga koha pealt suurtel pööretel kiirendamine kulutab erinevaid autoosi: sidurit, käigukasti ja jõuülekande osi. Seetõttu on eriti tähtis, et juht teaks täpselt iseenda ja oma sõiduki võimeid. Samuti tuleks sellised kiirendused hoida ringraja või tühja maantee jaoks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.