Hea nipp

Kuidas peale avariid õigesti kindlustusjuhtumit vormistada?

Foto: Scanpix/Sille Annuk/Eesti Meedia.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Kindlustusjuhtumi lahendamisel on tavaliselt kaks varianti. Kui keegi õnnetuses viga ei saanud ja mõlemad osapooled omavahel kokkuleppele saavad, on võimalik kindlustusjuhtum koha peal kiirelt ära vormistada.

Politseid tuleb teavitada juhul kui süüdlase selgitamisel kokkuleppele ei jõuta, inimene sai vigastada ning ka siis kui ühte osapoolt ei ole sündmuskohal – näiteks sõideti otsa pargitud autole.

Kuidas koha peal juhtumit õigesti vormistada?

Kokkuleppele jõudes ning koha peal kindlustusjuhtumit vormistama asudes tasub eeskätt veenduda, et sündmuspaik on ohutu. Kindlasti ei tohiks enne juhtumi vormistamist autosid liigutada. Pimedal ajal tuleks enne autost väljumist kindlasti selga panna helkurvest. Ohutuled peaksid mõlemal autol põlema igal juhul.

Kõige lihtsam on kindlustusjuhtumit vormistada kasutades selleks ettenähtud blanketti. Selle puudumisel tuleks võimalikult täpselt panna kirja järgmised asjad:

  • kes ja mis sõidukiga osalesid juhtumis – nimed, sõiduki registritunnused. Soovitatav on teha pilti nii sõidukitest kui ka osapoolte dokumentidest.
  • millal ja kus õnnetus juhtus – täpne asukoht ja kellaaeg.
  • mis juhtus – siia käib ka juhtunu skeem, kuhu on märgitud arusaadavalt näiteks tänava nimed, sõidusuunad.
  • kes põhjustas juhtumi – selgesõnaliselt väljendada süüdi jäänud osapool ja kinnitada kõik ütlused allkirjadega.

Oluline on juhtunut võimalikult täpselt kirjeldada. Sündmuse põhjustaja ehk süüdlane peab blanketi teisele küljele kirjutama endapoolse selgituse juhtunust. Soovitatav on läbi lugeda ka teise osapoole kirjutatu, et faktide õigsuses veenduda. Lisaks sündmuskohale ja dokumentidele võib pilti teha ka vormistatud blanketist.

Kannatanul on peale kindlustusjuhtumi vormistamist võimalik valida, kas pöörduda enda või juhtumi põhjustaja kindlustusseltsi poole. Esimesese ja kõige lihtsama sammuna tuleks lihtsalt enda kindlustusandjale helistada ja sealt nõu küsida.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.